7 Festiwal Filmowy EMiGRA 2019 w Wilnie

7 Festiwal Filmowy EMiGRA 2019 w Wilnie
Instytut Polski w Wilnie
ul. Świętego Jana 3
Wilno
środa, 29 maja 2019
9.30 – 13.00

ZNANA HISTORIA NIEZNANA

 • Ref Ren spod Monte Cassino – reż. Piotr Latałło, TV Polish Chicago 2014, 25 min
 • Błękitna Armia – reż. Piotr Latałło/ TV Polish Chicago 2019 – zapowiedź filmu

gość specjalny Piotr Latałło (Chicago)

POLSCY NIEUDACZNICY W BERLINIE

 • Nieudacznicy – scenariusz i reżyseria Jacek Papis, Polska 2017, 53 min

gosc specjalny Brygida Helbig – Mischewski (Berlin)

http://lastdayofsummerfilm.co.uk/trailer/

FILMY Z DUSZĄ

 • Brothers – reż. Aleksandra Czenczek, produkcja – AKAFILM – Adriana Kulig Wielka Brytania, 2014, 5 min
 • Refleksy – scenariusz i reżyseria Aleksandra Czenczek, produkcja – AKAFILM – Adriana Kulig Wielka Brytania 2017, 5 min

gość specjalny – Adriana Kulig (Londyn)

 • Ref Ren spod Monte Cassino – reżyseria Piotr Latałło -USA 2014, 25min
  Podczas tworzenia filmu wykorzystano unikalne filmowe materiały archiwalne z okresu bitwy pod Monte Cassino pochodzące ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce. W filmie występują ostatni weterani spod Monte Cassino oraz przyjaciele autora pieśni mieszkający do tej pory w Chicago. Możemy też zobaczyć samego Feliksa Konarskiego we fragmencie wywiadu archiwalnego pochodzącego sprzed 25 lat oraz poznać nieznane karty historii Polski. Tantiemy za muzykę do „Czerwonych maków spod Monte Cassino” pobierała do niedawna kancelaria prawna w Monachium.
 • Błękitna Armia – żołnierze niechciani – reżyseria Piotr Latałło, Polska/USA 2019.
  Historia żołnierzy – ochotników Błękitnej Armii stworzonej we Francji, a później
  dowodzonej przez generała Hallera. Wielu z nich było młodymi ludźmi urodzonymi w USA, którzy nie znali języka polskiego, ale walczyli za marzenia swoich rodziców – polskich emigrantów. Po wojnie, gdy wrócili do Ameryki często jako inwalidzi, nie zostali uznani przez żaden kraj jako weterani wojenni.
 • Nieudacznicy – scenariusz i reżyseria Jacek Papis, Polska 2017, 53 min
  Klub Polskich Nieudaczników (niem. Club der polnischen Versager) – stowarzyszenie znajdujące się przy Ackerstraße 169 w Berlinie. Propaguje komunikację między ludźmi, którzy zajmują się w szeroko rozumianym pojęciu sztuką i zwraca się przede wszystkim do tych, którzy nie odnajdują się w miejscu i czasie, w którym się znajdują, także do tych, którzy są nisko oceniani, pomijani lub pogardzani. Twórcy Klubu Polskich Nieudaczników byli imigrantami z Polski w latach 80-tych. Każdy z nich miał potrzebę bycia aktywnym i kreatywnym na obczyźnie. W roku 1994 ogłosili „Mały Manifest Polskich Nieudaczników”, będący polemiką z niemieckimi stereotypami o polskich emigrantach : „Takich jak my nie jest wielu w tym mieście. Zaledwie kilku, może kilkunastu. Reszta to ludzie sukcesu, zimni i spokojni profesjonaliści – to co robią, robią najlepiej. My – słabi, mniej zdolni, niewiele możemy zdziałać… Żyjemy pod terrorem doskonałości Tamtych. Ich obecność onieśmiela nas… Jesteśmy skłonni uznać ich pierwszeństwo, ale chcemy być twórcami na naszą miarę, w niższej sferze”.
 • Ostatni dzień lata – reżyseria Aleksandra Czenczek, produkcja – AKAFILM – Adriana Kulig, Wielka Brytania 2017,15 min
  Ostatni dzień lata – to film zrealizowany przez trzy Polki z Londynu – Aleksandrę
  Czenczek – reżyserkę, Adrianę Kulig – producentkę i Magdę Kowalczyk – operatorkę. Otrzymał nagrodę 39-tej edycji Young Artist Academy Award w Los Angeles, zwaną również Dziecięcym Oskarem, dla grającego w nim 8-letniego oraz nagrodę AfroditeShorts dla najlepszego filmu zagranicznego przyznawaną w Rzymie.