Polska Szkoła im. Juliusza Słowackiego 181 W. Dundee Rd. Wheeling, IL
Piątek 8 listopada godz. 5:00 PM
5:00 PM
Dzieci emigracji – reż. Agata Lewandowski, Niemcy 2011 (25 min.)
Film opowiada na pytanie – kim są młodzi Polacy urodzeni w Niemczech – Europejczykami? Polakami? Niemcami? Potrafią spojrzeć na Niemcy i Polskę bez stereotypów, są symbolami nowego pokolenia, które patrzy w przyszłość bez obciążeń historycznych.
Po projekcji spotkanie z reżyserem Agatą Lewandowski (Berlin) oraz Zuzą – główną bohaterką filmu ”Dzieci emigracji”.
5:50PM
Pokolenie PLT – realizacja Romuald Mieczkowski, Litwa 2013 (25 min.)
Młodzi Polacy na Litwie mówią na co dzień jednocześnie w trzech językach: polskim, litewskim i rosyjskim. Czasem je mieszają w jednym zdaniu, co można usłyszeć jadąc trolejbusem w Wilnie w pobliżu liceum Jana Pawła II. Tworzy to niepowtarzalny „polonijny język litewski”.
6:00 PM
Nie chcemy wojny, chcemy pokoju – reż. Elżbieta Lewak, Ukraina 2015 (12 min.)
Film jest apelem młodzieży na Ukrainie. Pokazuje to, jak zróżnicowane są języki i tradycje , jak wiele jest tu narodowości i wyznań i to, że młodzi ludzie – są w stanie ze sobą rozmawiać o największych wartościach z całkowitym szacunkiem i akceptacją. Od nich powinien się uczyć cały „dorosły” i „poważny” świat.
Otwarcie 7 Festiwalu Filmowego EMIGRA 2019 Chicago
Jezuicki Ośrodek Milenijny 5835 W. Irving Park Rd. Chicago
Sobota 9 listopada 2019 godz. 3:00 PM
Prezentacje filmów i spotkania po projekcjach prowadzi redaktor Sławomir Sobczak
Goście specjalni – Agata Lewandowski (Berlin/Warszawa) i Jacek Piotr Latałło
3:00 PM
Ostatni dzień lata – reż. Aleksandra Czenczek, Wielka Brytania 2017 (15 min.)
To film zrealizowany przez trzy Polki z Londynu – Aleksandrę Czenczek – reżyserkę, Adrianę Kulig – producentkę i Magdę Kowalczyk – operatorkę. Otrzymał nagrodę 39-tej edycji Young Artist Academy Award w Los Angeles, zwaną również Dziecięcym Oskarem, dla grającego w nim 8-letniego Jonaha oraz nagrodę AfroditeShorts dla najlepszego filmu zagranicznego przyznawaną w Rzymie.
3:40 PM
Pokucka troja – reż Mirosław Rowicki, Ukraina 2018 (24 min.)
„Nie było nas był las – nie będzie nas będzie las”, mówi bohater filmu opowiadający o zanikającym polskim miasteczku na Ukrainie.
4:10 PM
Wołania Polaków na Kresach – reż. Jerzy Sokalski, Ukraina 2019 (36 min.)
Autor filmu przypomina mało znane fakty historyczne okresu krwawych represji stalinowskich, w bardzo emocjonalnych relacjach mieszkańców Kresów.
Po projekcji spotkanie z przedstawicielem diaspory ukraińskiej.
5:15 PM
Gdyby zmysły prysły – realizacja Magdalena Marszałkowska i Małgorzata Wojcieszyńska, Austria/Słowacja 2018 (5 min.)
5:20 PM
Walc dla motyla – realizacja Magdalena Marszałkowska i Małgorzata Wojcieszyńska, Austria/Słowacja 2019 (4 min.)
5:30 PM
Swoją drogą – reż. Grzegorz Jankowski, Polska/USA 2019 (27 min.)
Historia Adama Kownackiego – polskiego boksera wagi ciężkiej, który wyemigrował z rodzicami z Łomży w Polsce do USA, mając 7 lat. Zamieszkali w polskiej dzielnicy Greenpoint na Brooklynie. Podjął studia w college’u La Guardia. Przyjął amerykańskie obywatelstwo i pseudonim na ringu Baby face.
Po projekcji spotkanie z bokserem Andrzejem Fonfarą.
8:00 PM
Strajk – Bohaterka z Gdańska – reż. Volker Schlöndorff, Polska/ Niemcy 2006 (104 min.)
Anna Walentynowicz w sierpniu 1980 roku została bezprawnie zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed emeryturą. To wydarzenie stało się przyczyną strajku, którego wynikiem było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Poruszająca historia odważnej kobiety, która walcząc o godność napisała epizod światowej historii, przyczyniając się do powstania Solidarności. Strajk został oparty na motywach biografii Anny Walentynowicz, która stała się pierwowzorem filmowej postaci Agnieszki Kowalskiej. Sejm RP ogłosił rok 2019 – rokiem Anny Walentynowicz, która jako repatriantka z Ukrainy, była ostatnią romantyczną bohaterką współczesnej Europy.
Po projekcji spotkanie z działaczem solidarnościowym – redaktorem Andrzejem Jarmakowskim.
Specjalny przedpremierowy pokaz 7 Festiwalu EMiGRA 2019
Muzeum Polskie w Ameryce 984 N. Milwaukee Ave. Chicago
Niedziela 10 listopada 2019 godz. 1:30 PM
1:30 PM
Żołnierze Niechciani – reż. Jacek Piotr Latałło, USA 2019 (50 min.)
Tematem filmu są losy żołnierzy Błękitnej Armii Generała Hallera, która zaczęła formować się we Francji w 1917 roku z ochotników polskiego pochodzenia, z czego ponad 20 tysięcy z USA. Ich drogi prowadziły poprzez obóz szkoleniowy w Kanadzie, walkę we Francji i w Polsce, po wojnę z Rosją. Po wojnie, gdy wrócili do Ameryki często jako inwalidzi, nie zostali uznani przez żaden kraj, ani Polskę ani USA, jako weterani wojenni. Realizatorzy tego filmu chcą oddać chwałę tym zapomnianym patriotom, którzy walczyli za marzenie swoje i swoich rodziców, jakim była wolna Polska.
Po projekcji spotkanie z reżyserem Jackiem Piotrem Latałło i operatorem Andrzejem Chudzińskim oraz z prezesem Muzeum Polskiego w Ameryce Richardem Owsianym. Gośćmi specjalnymi będą delegaci Instytutu Pamięci Narodowej.
Wstęp wolny na wszystkie projekcje 7 Festiwalu EMIGRA 2019 Chicago.