Filmy nagrodzone 2013

Filmy nagrodzone i wyróżnione na I Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2013  Warszawa
Na konkurs wpłynęło 12 filmów z całego świata. Zarówno tematyka jak i poziom profesjonalny był bardzo różnorodny, dlatego tak jak mówi przewodniczący naszego jury Piotr Latałło – polski reżyser od wielu lat pracujący w Stanach, najważniejszym kryterium, jakim kierowało jury tegorocznej EMiGRY były emocje, które te filmy ze sobą niosły.  Niestety nie mogliśmy pokazać na przeglądzie wszystkich filmów, ponieważ nie dotarły do nas w odpowiedniej jakości tak jak na przykład film młodej Polki, studentki ostatnich lat szkoły filmowej z Grecji, albo film o przyjaźni Achmatowej i Czapskiego zrobiony przez polską licealistkę  z Uzbekistanu.
Honorową nagrodę polskich dziennikarzy  zagranicą otrzymuje za swoją wieloletnią działalność, siłę przetrwania i epicką impresję film „Tak to było” – polskiej telewizji z Danii – Polowizja i jego twórcy Roman Śmigielski i Marian Hirschorn.
Spośród nadesłanych utworów zawodowych twórców – nagrody otrzymują :  „Walc z  Miłoszem” reż. Joanna Helander i Bo Persson, „Tylko Ja wróciłem – Józef Szarfman” reż. Dariusz Migalski oraz „Kto ty jesteś?” reż. Małgorzata Piekarska.
Za wyjątkowo interesujący, nowatorski projekt jury uznało pracę Martushki Fromeast i Anila Sharmy „Spotkanie- rozmawiając z Anilem”. Martushka zajmuje się  fotografią partycypacyjną  i w ramach swoich działań artystycznych oddała kamerę w ręce młodego Hindusa, Anila Sharmy, który na filmie, w formie wideo listów, pokazuje nam swoje życie codzienne w Indiach.
Wyróżnienie za film popularyzujący wyjątkowe wartości patriotyczne oraz polskość wśród młodzieży polskiej na Białorusi,  jury przyznało – „Byliśmy uczciwi, czyści i odważni” reż.  Anna Panisheva i Viera Dziemieńczuk.
Wszystkich laureatów w ramach nagrody zapraszamy w przyszłym roku na 4 dniowy pobyt w Wilnie podczas XXI Międzynarodowego Festiwalu Poezji Maj nad Wilią, który będzie organizowany w maju 2014. Wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych powiadomimy osobiście pocztą.