EMiGRA 2014 w Wilnie

Festiwal od Polaków ze Wschodu i Zachodu dla Polaków i nie tylko…

EMiGRA 2014  w Wilnie
Festiwal Filmów Emigracyjnych
29.05.2014
14.00 18.00 Instytut Kultury Polskiej w Wilnie

EMiGRA 2014 w Wilnie – Instytut Polski Wilno maj 2014 – Maciej Mieczkowski

Walc z Miloszem Szwecja/ Polska – reżyseria:  lt Joanna Helander ,  Bo Persson ; 2011; 37 min; muzyka: Zygmunt Konieczny; produkcja: Kino Koszyk
Film “Walc z Miłoszem”- „zatańczony” i nakręcony został  w Krakowie, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, w Ale Stenar oraz Sztokholmie, przez co ma ma swój własny poetycki charakter. Rozmowa Ewy Wójciak aktorki i spiritus movens Teatru Ósmego Dnia z Czesławem Miłoszem w jego krakowskim mieszkaniu przeplatana jest scenami ze spektakli i spotkaniami z Ryszardem Krynickim i Jerzym Illgiem.  Roześmiany, pełen uroku Czesław Miłosz żartuje, opowiada anegdoty, ale komentuje także bolesne wydarzenia poprzedniego stulecia.

Janina Katz – polska czy duńska poetka? Dania – realizacja Marian Hirschorn i Roman Śmigielski; 2014; 15 min; produkcja: Polowizja
W zeszłym roku odeszła Janina Katz
pisarka, poetka i tłumaczka poezji Szymborskiej, Herberta, Miłosza, Różewicza, Mrożka, Lipskiej. Była autorką dwóch tomików poezji po polsku i dwunastu po duńsku. Autorzy filmu wspólnie z widzami zastanawiają się w jaki sposób polski poeta może stać się również poetą zagranicznym, docenianym w języku narodowym kraju, w którym tworzy, do tego stopnia, że zdobywa najwyższe nagrody literackie.

Yellow Pages realizacja Piotr Latałło ( USA) i Bożena Mieżonis (Litwa); 2013; 25 min; produkcja: TVPolish Chicago.

Yellow pages znaczy tłumaczeniu „Żółte strony” czyli książka telefoniczna, ale to nie jest zwykła książka liczącego prawie 3 miliony ludności Chicago, to jest książka telefoniczna mieszkających w nim Polaków. Dokument  Bożeny Mieżonis absolwentki wydziału fotografii i mediów ASP w Wilnie oraz wydziału video  Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, zrealizowany pod kierunkiem Piotra Latałło polskiego reżysera pracującego w USA, pokazuje jako urodzona wilnianka widzi swoich zaoceanicznych rodaków w drugim co do wielkości polskim mieście na świecie.

Jak w filmie – realizacja Piotr Latałło (USA) i Eugeniusz Sało (Ukraina); 2013; 25 min; produkcja: TV Polish Chiacgo.
Jak w filmie
pokazuje przygotowania polskiego pułku ułanów do największej rekonstrukcji Powstania Warszawskiego, jaka ma odbyć się w sierpniu tego roku poza granicami kraju. Młody dziennikarz z Ukrainy Eugeniusz Salo, absolwent wydziału teatrologii Uniwersytetu Lwowskiego, na stałe pracujący dla Kuriera Galicyjskiego próbuje odpowiedzieć sobie i widzom na Wschodzie na pytanie, dlaczego Polacy w USA zrobią wszystko, aby jak najdokładniej pokazać losy warszawiaków walczących podczas powstania w 1944.