Festiwal od Polaków ze Wschodu i Zachodu dla Polaków i nie tylko…
EMiGRA 2014 w Wilnie
Festiwal Filmów Emigracyjnych
29.05.2014 – 14.00 – 18.00 Instytut Kultury Polskiej w Wilnie
EMiGRA 2014 w Wilnie – Instytut Polski Wilno maj 2014 – Maciej Mieczkowski
Walc z Miloszem – Szwecja/ Polska – reżyseria: lt Joanna Helander , Bo Persson ; 2011; 37 min; muzyka: Zygmunt Konieczny; produkcja: Kino Koszyk
Film “Walc z Miłoszem”- „zatańczony” i nakręcony został w Krakowie, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, w Ale Stenar oraz Sztokholmie, przez co ma ma swój własny poetycki charakter. Rozmowa Ewy Wójciak aktorki i spiritus movens Teatru Ósmego Dnia z Czesławem Miłoszem w jego krakowskim mieszkaniu przeplatana jest scenami ze spektakli i spotkaniami z Ryszardem Krynickim i Jerzym Illgiem. Roześmiany, pełen uroku Czesław Miłosz żartuje, opowiada anegdoty, ale komentuje także bolesne wydarzenia poprzedniego stulecia.
Janina Katz – polska czy duńska poetka? – Dania – realizacja Marian Hirschorn i Roman Śmigielski; 2014; 15 min; produkcja: Polowizja
W zeszłym roku odeszła Janina Katz – pisarka, poetka i tłumaczka poezji Szymborskiej, Herberta, Miłosza, Różewicza, Mrożka, Lipskiej. Była autorką dwóch tomików poezji po polsku i dwunastu po duńsku. Autorzy filmu wspólnie z widzami zastanawiają się w jaki sposób polski poeta może stać się również poetą zagranicznym, docenianym w języku narodowym kraju, w którym tworzy, do tego stopnia, że zdobywa najwyższe nagrody literackie.
Yellow Pages – realizacja Piotr Latałło ( USA) i Bożena Mieżonis (Litwa); 2013; 25 min; produkcja: TVPolish Chicago.
Yellow pages – znaczy tłumaczeniu „Żółte strony” czyli książka telefoniczna, ale to nie jest zwykła książka liczącego prawie 3 miliony ludności Chicago, to jest książka telefoniczna mieszkających w nim Polaków. Dokument Bożeny Mieżonis – absolwentki wydziału fotografii i mediów ASP w Wilnie oraz wydziału video Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, zrealizowany pod kierunkiem Piotra Latałło – polskiego reżysera pracującego w USA, pokazuje jako urodzona wilnianka widzi swoich zaoceanicznych rodaków w drugim co do wielkości polskim mieście na świecie.
Jak w filmie – realizacja Piotr Latałło (USA) i Eugeniusz Sało (Ukraina); 2013; 25 min; produkcja: TV Polish Chiacgo.
Jak w filmie – pokazuje przygotowania polskiego pułku ułanów do największej rekonstrukcji Powstania Warszawskiego, jaka ma odbyć się w sierpniu tego roku poza granicami kraju. Młody dziennikarz z Ukrainy –Eugeniusz Salo, absolwent wydziału teatrologii Uniwersytetu Lwowskiego, na stałe pracujący dla Kuriera Galicyjskiego– próbuje odpowiedzieć sobie i widzom na Wschodzie na pytanie, dlaczego Polacy w USA zrobią wszystko, aby jak najdokładniej pokazać losy warszawiaków walczących podczas powstania w 1944.