Dla mediów

Informacja prasowa

6. Festiwal Filmowy EMIGRA 2018

Od 26 do 28 października 2018 w Warszawie “zagra” po raz szósty Festiwal Filmów EMIGRA. W Kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu 21-23, Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20 i Klubokawiarni Pożyteczna na Nowym Świecie 58 pokażemy najnowsze produkcje filmowe o Polakach za granicą oraz realizowane przez mieszkających tam Polaków. Jak co roku okrążymy z EMIGRĄ na ekranie całą kulę ziemską, bo Polacy mieszkają w najdalszych zakątkach świata. Każdy, kto chce zobaczyć i poczuć, jak naprawdę żyje się za granicą, może zobaczyć to na EMIGRZE w Warszawie lub na jej zagranicznych edycjach w Wilnie, Lwowie, Berlinie i Chicago. W ten sposób Festiwal Filmowy EMIGRA buduje symboliczny pomost pomiędzy Polakami w kraju i za granicą.

Podczas otwarcia 6. Festiwalu EMIGRA pokażemy dwa filmy – najnowszy dokument Kingi Dębskiej “Tu się żyję” opowiadający historię pierwszego na Litwie hospicjum założonego w 2012 roku i prowadzonego przez polską zakonnicę siostrę Michaelę Rak oraz film krótkometrażowy “Ostatni dzień lata” zrealizowany przez trzy Polki z Londynu – Aleksandrę Czenczek – reżyserkę, Adrianę Kulig – producentkę i Magdę Kowalczyk – operatorkę, które otrzymały za niego tzw. dziecinnego Oscara w Los Angeles.

Tematem przewodnim 6. EMIGRY będą powroty. W programie festiwalu znajdą się duże produkcje polskie i międzynarodowe, takie jak zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni – “Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego i “Pomiędzy słowami” – ostatni srticte emigracyjny film wybitnej polskiej reżyser mieszkającej w Holandii – Urszuli Antoniak.

Naszym gościem specjalnym będzie “Dziewczyna Misia” – Krystyna Podleska, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie “Miś”, Polka urodzona w Londynie, a dziś mieszkająca w Krakowie.

W ramach młodego kina niezależnego pokażemy historię Polaków na Wyspach Owczych film Kuby Witka “Faroe way” i “Wolny ekran” Cezarego Ciszewskiego, który w czasie 6. EMIGRY spotka się z młodymi Polakami z zagranicy i porozmawia o ich tożsamości.

W tym roku przygotowaliśmy 11 premier, a jedną z nich jest najnowsza amerykańsko-polska produkcja “Więcej niż sztandar – rzecz o 12 Pułku Ułanów Podolskich” w reżyserii Macieja Kuszewskiego i Piotra Latałło, którą przedstawimy w Domu Spotkań z Historią.

Na konkurs EMIGRY wpłynęło prawie 40 filmów z całego świata. Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2018 zostaną rozdane 28 października w sali dawnego Kina KC. Tradycyjnie na Festiwal EMIGRA przyjeżdża kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków z zagranicy, którzy po projekcjach filmów dotyczących ich życia za granicą spotykają się z warszawską publicznością w atmosferze starych dobrych DKF-ów. Zapraszamy serdecznie Państwa na nasze wspólne długie EMIGRAcyjne Polaków rozmowy.

Na wszystkie pokazy filmowe poza otwarciem festiwalu i uroczystością wręczania nagród wstęp jest wolny.

www.emigra.com.pl

 

Grafika i wideo

Logo

Logo do pobrania

Program

Program do pobrania

Plakat

Plakat do pobrania

Młoda EMIGRA w Berlinie – w wyjątkowej niemiecko-polskiej europejskiej szkole – Robert Jungk Oberschule!

Berlińskie Niedźwiedzie i amerykańskie Oscary już rozdane, a my serdecznie zapraszamy na emigracyjny rejs z EMIGRĄ 2015 – filmowa relacja z 3 Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA 2015 – Warszawa!

Napisali o nas

EMiGRA 2015

EMiGRA 2014

EMiGRA 2013

Okiem widza