dr. hab. Małgorzata Przedpełska-Bieniek

Absolwentka sekcji filmowej Wydziału Reżyserii Dźwięku, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Jana Szmańdy oraz Wydziału Rytmiki, Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Barbary Turskiej. Zatrudniona na stanowisku profesora UMFC w Katedrze Reżyserii Dźwięku.

Pracuje zawodowo od 1977 r., w tym w latach 1979 — 1997 na etacie w WFDiF w Warszawie. Jako asystent i drugi operator dźwięku, uczestniczy przy powstawaniu kilkunastu filmów TV i kinowych. W 1978 r. debiutuje jako operator dźwięku filmem telewizyjnym Papa Stamm w reż. Krzysztofa Rogulskiego. Równolegle rozpoczyna pracę jako montażystka dźwięku, autor opracowań dźwiękowych, organizator nagrań muzycznych, konsultant i ilustrator muzyczny, operator postprodukcji dźwięku. Pracowała przy kilkuset filmach, a także reklamach, spektaklach teatralnych i widowiskach.

W latach 1989–1998 pełnił funkcję sound supervisor (osoba odpowiedzialna za dźwięk, opracowania muzyczne i prawne aspekty ich wykonywania) w Studio Filmowym ITI. W 1992 r. otwiera pierwszą w Polsce fonotekę muzyczną i efektową Sonoria. Od 1995 r. kieruje własnym studiem postprodukcyjnym Sonoria. W 2011 r. otrzymuje statuetkę Cinemagic,  w 2017 r. nagrodę Festiwalu Blue Box w Olsztynie, za całokształt działalności zawodowej. Kilkakrotnie zapraszana do jury festiwali filmowych, wygłasza referaty, prowadzi warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania autorskie. W tym roku (2019) planowane są warsztaty w ramach Festiwalu muzyki filmowej w Krakowie, Festiwalu Młodzi i film w Koszalinie i Festiwalu kina niezależnego w Lidzbarku Warmińskim.

Read moredr. hab. Małgorzata Przedpełska-Bieniek

Bożena Intrator

Bożenna Intrator – autorka (tworząca w językach: niemieckim, polskim, angielskim) wierszy, tekstów piosenek (również filmowych), opowiadań, powieści, scenariuszy, sztuk teatralnych, przekładów sztuk teatralnych i scenariuszy, obrazów, zdjęć.

Studiowała na Uniwersytetach: Warszawskim (germanistykę), Wiedeńskim w Austrii (tłumaczenia, literaturę), USC w Los Angeles, USA (literaturę niemiecką), Nowojorskim (NYU) w USA na wydziale literatury niemieckiej i wydziale filmowym. W 1990 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Literatury Niemieckiej Uniwersytetu Nowojorskiego.

Brała udział w licznych warsztatach dramatopisarskich i scenariuszowych, między innymi: w warsztatach THE SCREENWRITER AS STORYTELLER, które od wielu lat prowadzi bardzo wyjątkowy duet scenarzystów i konsultantów amerykańskich: Tom Schlesinger i Keith Cunningham, w warsztatch z Krzysztofem Kieślowskim oraz w LABORATORIUM DRAMATU pod kierunkiem Tadeusza Słobodzianka, w warsztatch z wybitnymi dramaturgami takimi jak: Armin Petras, Simon Stephens, Mark Ravenhill.

Współpracowała z agencjami reklamowymi w Nowym Yorku, Paryżu i Wiedniu, z czasopismami literackimi oraz dziennikami w Austrii, w Polsce oraz w USA.

Read moreBożena Intrator

Liliana Komorowska

Polska aktorka związana zawodowo z USA i Kanada.
Urodziła się 11 kwietnia 1956 r. w Gdańsku. Znana była jako Lilianna Głąbczyńska (nazwisko panieńskie matki). Zmieniła je jednak na Komorowska po ojcu.

W 1979 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W tym samym roku debiutowała w spektaklu Teatru Telewizji „Czarownice z Salem„ Artura Millera, a jej rola uznana została za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej.

Występowała na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego. Brała udział w spektaklach takich jak: „Operetka„ Gombrowicza, „Britannicus„ Racina, „Śmierć Kubusia Fatalisty„ Diderota oraz „Jak wam się podoba„ Szekspira.
Odnosiła także sukcesy w filmie. Zagrała Jewdochę w „Austerii„ Kawalerowicza, która too rola przyniosła jej bardzo dobre recenzje.

Jednocześnie zaczynała karierę w zagranicznych serialach (m.in.): „Simon & Simon”, „The Cosby Show” czy „Kojak” i filmach ( główna rola w „Scanners III„, „Tajemnicy Syriusza„, „Zasadach walki„, „Wojna i Miłość” czy „Her Alibi”).

Pracowała ze znakomitymi aktorami takimi jak (między innymi): Diana Rigg, Peter Weller, Donald Sutherland, Telly Savalas, Tom Selleck, Aidan Quinn czy Ben Kingsley.

Napisała scenariusz i wyreżyserowała wielokrotnie nagradzany film dokumentalny „Piękne i bestia„ (Beauty and the Breast) o kobietach, walczących z rakiem piersi, który miał swoją premierę w 2012 roku.

Podczas 4 Festiwalu EMIGRA 2016 premierę miał jej fabularyzowany dokument „Ojcu”. Wraz z Dianą Skaya opowiedziała historię Adama Bandrowskiego – mieszkańca przedwojennej Winnicy widzianą oczyma jego kilkuletniej córki Aliny.
Obecnie mieszka w Kanadzie, gdzie poza pracą zawodową prowadzi  fundację „Liliana Komorowska dla sztuki”.

Aleksandra Czenczek

Polska reżyserka i scenopisarka związana zawodowo z Londynem.
Urodziła się 4 lutego 1980 w Polsce.

Polska reżyserka i scenopisarka związana zawodowo z Londynem.
Urodziła się 4 lutego 1980 w Polsce.

Ukończyła studia filmowe i audiowizualne na L’Institut européen de cinéma et de l’audiovisuel (IECA) we Francji. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie.

Jej filmy krótkometrażowe „Ostatni dzień lata”, „Bracia” i „Mój przyjaciel Ivor” były pokazywane i nagradzane na ponad 80 festiwalach filmowych na całym świecie.

Jej film fabularny „Lalki nie płaczą”, z udziałem wielokrotnie nagradzanej aktorki Lary Belmont, był pokazywany w niezależnych kinach w Wielkiej Brytanii i Polsce oraz na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Obecnie pracuje nad swoim drugim filmem fabularnym „Matka”.

Dodatkowo Aleksandra ma doświadczenie zawodowe w dziedzinie efektów wizualnych. W 2011 roku zdobyła nagrodę Emmy za wybitny projekt graficzny w „First Life with David Attenborough”, a w 2016 roku otrzymała kolejną nominację do Emmy za projekt graficzny w „Rise of Animals”.

Poza projektami filmowymi związana jest z telewizją. Jej dorobek obejmuje ponad 20 filmów dokumentalnych tworzonych dla Sky TV, Discovery Channel, BBC, Channel 4, National Geographic, Five i The History Channel. Najnowsze prace obejmują seriale telewizyjne „Outlander”, „Fear of the Walking Dead”, „Victoria” i nadchodzący film fabularny „Suburbicon” napisany przez Cohen Brothers i wyreżyserowany przez George’a Clooneya.

w ramach całorocznego programu mentorskiego Directors UK jest mentorem Mirandy Bowen („Killing Eve”, „The Last Post”).

Romuald Mieczkowski

Poeta, pisarz, autor 12 książek. Publicysta specjalizujący się m. in. w zakresie problematyki polsko-litewskiej i sąsiadów Polski na Wschodzie, a także Polaków za granicą, pisarz, animator kultury. Współpracował z Polskim Radiem, Telewizją Polską, BBC, „Nowym Dziennikiem” w Nowym Jorku, ważniejszymi tytułami polonijnymi na całym świecie. Autor książek, pozycji zbiorowych, scenariuszy telewizyjnych i radiowych. prrzez 20 lat prowadził autorski program po polsku w telewizji litewskiej.
Od 25 lat wydawca kwartalnika „Znad Wilii”, od 21 lat pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego   „Maj nad Wilią”
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Piotr Latałło

Absolwent Wydziału Operatorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Człowiek wielu profesji: operator, scenarzysta, zaangażowany w działalność dydaktyczną, reżyser filmów dokumentalnych: Prawdziwa historia, Dzieciństwo, Sposób na życie – kulturystyka.
Członek wielu stowarzyszeń: Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Twórców Kultury, Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Polskiego Narodowego w USA oraz członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.
Twórca i prezes korporacji Polish Television Chicago, producent polskich programów telewizyjnych w USA.

Agata Lewandowski

Agata Lewandowski – urodzona 4.05.1965 w Warszawie, ukończyła Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi; dziennikarka i reżyser; autorka filmowych etiud eksperymentalnych – „Lirykarz” i „Płotostan” oraz serii filmów o młodych Polakach urodzonych za granicą – „Dzieci emigracji”(Niemcy), „Pokolenie PLT” – Litwa. „Kowczeg-nowa arka” (Ukraina). Mieszka pomiędzy Warszawa i Berlinem, specjalizuje się w tematyce niemieckiej i emigracyjnej, czego efektem jest między innymi film „Skądinąd dziennikarze”.

Była korespondentem TVP Polonia, a aktualnie jest członkiem Rady Programowej TVP Polonia. Od trzech lat organizuje w Warszawie Festiwal Filmów Emigracyjnych – EMIGRA (www.emigra.com.pl).

Janusz Dymek

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Był II reżyserem przy filmach Agnieszki Holland, Pawła Kędzierskiego, Jerzego Domaradzkiego (“Zdjęcia próbne”) i Feliksa Falka (“Wodzirej”). Współpracował również z Ryszardem Bugajskim przy scenariuszu słynnego “Przesłuchania”. Debiutował w 1979 roku współreżyserując w Zespole X (wraz z Ryszardem Bugajskim) film fabularny “Kobieta i kobieta”. Potem tworzył głównie seriale (m.in. “Siedem życzeń”, “Radio romans”, “Złotopolscy”) i Teatry Telewizji.

Krzysztof Magowski

Absolwent Wydziału Prawa UAM w Poznaniu (1978) i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po studiach przyjęty do Zespołu Filmowego „X” Andrzeja Wajdy. Asystent reżysera Ryszarda Bugajskiego w filmie “Przesłuchanie”. Po rozwiązaniu zespołu w stanie wojennym współpracował z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie. W 1987 asystent Andrzeja Jurgi w pełnometrażowym filmie dokumentalnym dla Episkopatu o wizycie papieża Jana Pawła II w Polsce.

W latach 1985-2002 działał w Studio Filmowym „Dom”. Obecnie związany z telewizją publiczną. Reżyserował m.in. talk-show Małgorzaty Snakowskiej „Życie moje” (1992-2004) i „Zabawy językiem polskim” Macieja Orłosia  (2001-2005). Zrealizował też serię inscenizowanych programów publicystycznych: „Młoda Literatura Polska”, „Literatura według (Leszka) Długosza” i innych.

Producent programów telewizyjnych i filmów – „Warta-Film”. Produkcja dokumentalna: “Sie macie ludzie”, „To nie było austriackie gadanie”, „Centrum Kopernika”, „Poznańskie Powstanie 1956”. Autor ponad 30 filmów, w tym wielokrotnie nagradzanego dokumentu o Czesławie Niemienie – “Sen o Warszawie”.

Od 2013 roku ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Małgorzata Pieczyńska

Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.
Po ukończeniu studiów została zaangażowana do stołecznego Teatru Powszechnego . Pod koniec lat 80-tych wyjechała do Szwecji, gdzie obecnie mieszka i pracuje jako aktorka, jednakże od lat 90-tych nadal gra w polskich filmach: Komediantka, Jezioro Bodeńskie, Wierna rzeka, Nadzór, Baryton, Piłkarski poker i serialach: Kopciuszek, Na Wspólnej, Ekstradycja, Chichot losu, Szpilki na Giewoncie, Rezydencja, M jak miłość.Występowała w teatrach warszawskich: Powszechnym, Ateneum i Syrena.
W 2008 roku wystąpiła w programie “Gwiazdy tańczą na lodzie”.
Powróciła na mały ekran w serialach Wojciecha WójcikaEkstradycja jako Sabina Borkowska, siostra Halskiego (Marek Kondrat), Polsatu 13 posterunek , Jerzego Kawalerowicza Quo vadis, Polsatu Psie serce, Polsatu Pensjonat pod Różą , TVP2Na dobre i na złe jako profesor Anna Sulak-Hartmann, TVP2 Kopciuszek, TVN Kryminalni i TVN Na Wspólnej.
W 1986 roku otrzymała prestiżową nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną utalentowanym aktorom przez tygodnik “Ekran”. Ostatanio została wydana książka Siła codzienności Marzanny Graff, która w 13. rozdziale zatytułowanym Przyjaźń zawiera rozmowę z Małgorzatą Pieczyńską.

Bogusława Furga

Kierownik artystyczny działu montażu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera.
Zmontowała ponad 170 filmów, m.in.: Ciszę, Przemiany, Echo, Patrzę na Ciebie, Marysiu, w tym wiele etiud filmowych. W 1989 otrzymała nagrodę za montaż za film MÓJ MAŁY EVEREST Babelsberg (MF Szkół Filmowych) W 2010 nagrodę za montaż do filmu 38,5 Lublin (Festiwal “Złote Mrówkojady”) W 2013 roku odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę z okazji 65-lecia PWSFTviT.

Alicja Zawadzka

Alicja Zawadzka – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarka, fotograf, reżyserka filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych.

Wielokrotnie nagradzana na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Lauretka międzynarodowych konkursów fotograficznych, autorka wystaw fotografii – zbiorowych i indywidualnych (Polska, Francja). Posiada imponujące archiwum fotograficzne, dokumentujące ostatnie dwudziestolecie życia wspólnoty polskiej we Francji, a także relacji francusko-polskich oraz wielu wydarzeń międzynarodowych: politycznych, społecznych, kulturalnych w tym festiwali muzycznych, teatralnych i filmowych.

Witold Płusa

Twórca i prezes Stowarzyszenia Akademia Wilanowska, producent koncertów, filmów, spektakli, wystaw. Zaangażowany w liczne projekty z młodzieżą, takie jak  Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłkę Nożną, Profilaktyka a Ty Organizator Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA.