Kazik & the Kammnader’s Car

Kazik & the Kammnader’s Car
(“Kazik i samochód komendanta”)
film animowany/ Wielka Brytania/ 2012/ 25 min.
reż. Hannah Lovell, muzyka Katy Carr

Film i singiel – Kommander’s Car został zainspirowany ostatnimi 80 metrami brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz dokonanej przez Kazimierza Piechowskiego oraz jego kolegów, którzy przebrani w mundury SS wyjechali z obozu w ukradzionym samochodzie komendanta Rudolpha Hössa w czerwcu 1942 roku. Pomysł piosenki powstał w sierpniu 2009 roku podczas pracy nad ścieżką dźwiękową do 25 minutowego filmu dokumentalnego Kazik and the Kommander’s Car (pol. “Kazik i samochód komendanta”), w reżyserii Hannah Lovell poświęconym słynnej ucieczce kiedy Katy spotkała się z Piechowskim.

W marcu 2011 Katy oraz jej grupa, Katy Carr and the Aviators wraz z Kazimierzem Piechowskim wzięła udział w sfinansowanym przez Arts Council England The Escapologist Tour wraz z Kazimierzem Piechowskim prezentując materiał z płyty Kommander’s Car na dwóch koncertach w Polskiej ambasadzie w Londynie – Embassy of Poland, London, oraz Baden-Powell House.

Piechowski w wywiadzie dla BBC odniósł się do piosenki Kommander’s Car mówiąc, że “jest jak brama zamykająca dramat jego życia”, a o Katy powiedział, że “ona precyzyjnie opisała ten dramat w swojej piosence. Zawsze uważałem, że ten najbardziej dramatyczny moment w moim życiu nie zostanie usłyszany. Teraz mogę zamknąć ten rozdział”. W wywiadzie dla TVN Piechowski powiedział, że piosenka ta przenosi go z powrotem do Auschwitz.