Festiwal EMiGRA

EMiGRA jest festiwalem filmów o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. EMiGRA to nowatorskie, na skalę światową przedsięwzięcie, ukazujące poprzez film życie Polaków poza krajem. EMiGRA to prekursorski festiwal o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie, to spotkanie Polaków ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską, a szczególnie warszawską. Polska poprzez swoje geopolityczne położenie ma wyjątkową szansę stworzenia platformy współpracy filmowców polskiego pochodzenia ze Wschodu i Zachodu. Podczas każdej EMiGRY staramy się odbyć na ekranie, wspólnie z widzami polskimi i polonijnymi, podróż emigracyjną po całym świecie, bo w aktulanej sytuacji gospodraczej każdy z nas chociaż przez chwilę był, jest, albo będzie emigrantem lub mieszka poza granicami naszego kraju od urodzenia.

EMIGRA  2015 – festiwal, który łączy

W roku 2015 EMIGRA łączyła wszystkich żyjących poza granicami kraju, przekraczających konkretne i symboliczne granice. Podstawą festiwalu pozostają filmy realizowane przez Polaków mieszkających za granicą oraz filmy o Polakach za granicą niezależnie od narodowości ich twórców. Nowością są filmy realizowane przez obcokrajowców o Polsce. W 2015 roku chcielibyśmy się dowiedzieć jak z punktu widzenia zagranicznych filmowców wygląda współczesna Polska. Po raz trzeci EMIGRA zagra w tym roku w Warszawie w dniach 23-25 października 2015. I nie będzie to zwykłe „EMIGRanie”, ponieważ filmy o tematyce emigracyjnej pokażemy jednocześnie w dwóch miejscach w Oranżerii Muzeum Króla Jana III w Wilanowie i w kultowym kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu 21/23. W trzeciej edycji EMIGRY – będziemy przyznawać nagrody – złotej, srebrnej, brązowej i kryształowej walizki, która jest najbardziej konkretnym symbolem emigracji. Podczas tegorocznej EMIGRY 2015 okrążymy jak co roku kulę ziemską, bo przecież Polacy żyją w najdalszych zakątkach świata….

EMiGRA 2014 – festiwal filmów bez granic…

Od 24 do26 października 2014 roku po raz drugi Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie gościła Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA. W drugiej edycji festiwalu rozszerzyliśmy jego formułę zapraszając do udziału reprezentatów innych krajów, którzy coraz chętniej mieszkają w Polsce. Tradycyjnie EMIGRA odbywa się w wyjątkowym miejscu, jakim jest Oranżeria Pałacu w Wilanowie, którą Polacy rozrzuceni po całym świecie zawsze odwiedzają z sentymentem wspomnień pierwszych wycieczek szkolnych. Nieprzypadkowo EMiGRA „rozgrywa się” w Warszawie, która jest symbolicznym sercem Polski, mającym siłę wyjątkowego przyciągania do siebie wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

EMIGRA 2013 – Festiwal Polaków Wschodu i Zachodu i nie tylko

Podczas pierwszej edycji połączyliśmy Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią” w Wilnie – z festiwalem filmów emigracyjnych EMiGRA w Warszawie. W 2013 roku EMiGRA zaprezentowała polskiej i zagranicznej publiczności dorobek  filmowców  i poetów polskiego pochodzenia ze Wschodu, a także przedstawiła sytuację emigrantów na Zachodzie. Przesłaniem EMIGRY 2013 była zmiana obrazu Polaka ze Wschodu i jego postrzegania w Polsce.

Osiągnięcia Polaków za granicą nie są zbyt dobrze znane w kraju. Wybitni specjaliści polskiego pochodzenia, w tym także i filmowcy, nie mieli do tej pory możliwości prezentacji swoich osiągnięć publiczności polskiej. Jednocześnie Polacy na Wschodzie są często niedoceniani, a wręcz postrzegani w Polsce jako Rosjanie, z uwagi na akcent z jakim mówią. Festiwal EMiGRA – „Maj nad Wilią i Wisłą” – stworzył platformę wymiany twórczej pomiędzy profesjonalistami z Polski i zagranicy, a jednocześnie  umożliwił bezpośrednią dyskusję  Polaków ze Wschodu i z Zachodu z polską publicznością. W ten sposób została wypełniona wieloletnia luka  w relacjach Polaków z Polski z Polakami ze Wschodu i emigrantami z Zachodu.

EMIGRA to filmowa podróż z Polakami z całego świata w roli głównej