Janusz Zaorski

Reżyser filmowy, scenarzysta, producent, absolwent PWSTiF w Łodzi.
W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1988 roku kierownik artystyczny Zespołu Filmowego „Dom”. W latach 1987-89 członek Komitetu Kinematografii. W latach 1991-93 pełnił funkcję Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji, w latach 1994-95 był przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
W 2011 został odznaczony przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wyreżyserował takie filmy, jak „Chleba naszego powszedniego” (1974), „Partita na instrument drewniany” (1975), „Pokój z widokiem na morze” (1977), „Dziecinne pytania” (1981), „Matka Królów” (za który zdobył kilkanaście nagród na świecie), „Piłkarski poker” (1988).
Kolejne nagrodzone filmy Zaorskiego to adaptacje prozy Redlińskiego „Jezioro Bodeńskie” (1985) i „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997). Dla telewizji stworzył cykl wykładów profesora mniemanologii stosowanej „Zezem”, serial „Panny i wdowy” (1991) oraz ponad 20 odcinków telenoweli „Złotopolscy”.
W 2002 roku Zaorski wyreżyserował dokument poświęcony piłkarzowi Emanuelowi Olisadebe. Następnie spod jego skrzydeł wyszły dwie popularne komedie – „Haker” oraz „Cudownie ocalony”, a. w 2012 roku film fabularny „Syberiada Polska”.

Małgorzata Pieczyńska

aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna
Po ukończeniu studiów została zaangażowana do stołecznego Teatru Powszechnego . Pod koniec lat 80-tych wyjechała do Szwecji, gdzie obecnie mieszka i pracuje jako aktorka, jednakże od lat 90-tych nadal gra w polskich filmach: Komediantka, Jezioro Bodeńskie, Wierna rzeka, Nadzór, Baryton, Piłkarski poker i serialach: Kopciuszek, Na Wspólnej, Ekstradycja, Chichot losu, Szpilki na Giewoncie, Rezydencja, M jak miłość.Występowała w teatrach warszawskich: Powszechnym, Ateneum i Syrena.
W 2008 roku wystąpiła w programie „Gwiazdy tańczą na lodzie”.
Powróciła na mały ekran w serialach Wojciecha WójcikaEkstradycja jako Sabina Borkowska, siostra Halskiego (Marek Kondrat), Polsatu 13 posterunek , Jerzego Kawalerowicza Quo vadis, Polsatu Psie serce, Polsatu Pensjonat pod Różą , TVP2Na dobre i na złe jako profesor Anna Sulak-Hartmann, TVP2 Kopciuszek, TVN Kryminalni i TVN Na Wspólnej.
W 1986 roku otrzymała prestiżową nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną utalentowanym aktorom przez tygodnik „Ekran”. Ostatanio została wydana książka Siła codzienności Marzanny Graff, która w 13. rozdziale zatytułowanym Przyjaźń zawiera rozmowę z Małgorzatą Pieczyńską.

Bogusława Furga

kierownik artystyczny działu montażu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera.
Zmontowała ponad 170 filmów, m.in.;: Ciszę, Przemiany, Echo, Patrzę na Ciebie, Marysiu, w tym wiele etiud filmowych. W 1989 otrzymała nagrodę za montaż za film MÓJ MAŁY EVEREST Babelsberg (MF Szkół Filmowych) W 2010 nagrodę za montaż do filmu 38,5 Lublin (Festiwal „Złote Mrówkojady”) W 2013 roku odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę z okazji 65-lecia PWSFTviT.

Bożena Intrator

Bożenna Intrator – autorka (tworząca w językach: niemieckim, polskim, angielskim) wierszy, tekstów piosenek (również filmowych), opowiadań, powieści, scenariuszy, sztuk teatralnych, przekładów sztuk teatralnych i scenariuszy, obrazów, zdjęć.

Studiowała na Uniwersytetach: Warszawskim (germanistykę), Wiedeńskim w Austrii (tłumaczenia, literaturę), USC w Los Angeles, USA (literaturę niemiecką), Nowojorskim (NYU) w USA na wydziale literatury niemieckiej i wydziale filmowym. W 1990 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Literatury Niemieckiej Uniwersytetu Nowojorskiego.

Brała udział w licznych warsztatach dramatopisarskich i scenariuszowych, między innymi: w warsztatach THE SCREENWRITER AS STORYTELLER, które od wielu lat prowadzi bardzo wyjątkowy duet scenarzystów i konsultantów amerykańskich: Tom Schlesinger i Keith Cunningham, w warsztatch z Krzysztofem Kieślowskim oraz w LABORATORIUM DRAMATU pod kierunkiem Tadeusza Słobodzianka, w warsztatch z wybitnymi dramaturgami takimi jak: Armin Petras, Simon Stephens, Mark Ravenhill.

Współpracowała z agencjami reklamowymi w Nowym Yorku, Paryżu i Wiedniu, z czasopismami literackimi oraz dziennikami w Austrii, w Polsce oraz w USA.

Read moreBożena Intrator

Agata Lewandowski

Agata Lewandowski – urodzona 4.05.1965 w Warszawie, ukończyła Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi; dziennikarka i reżyser; autorka filmowych etiud eksperymentalnych – „Lirykarz” i „Płotostan” oraz serii filmów o młodych Polakach urodzonych za granicą – „Dzieci emigracji”(Niemcy), „Pokolenie PLT” – Litwa. „Kowczeg-nowa arka” (Ukraina). Mieszka pomiędzy Warszawa i Berlinem, specjalizuje się w tematyce niemieckiej i emigracyjnej, czego efektem jest między innymi film „Skądinąd dziennikarze”.

Była korespondentem TVP Polonia, a aktualnie jest członkiem Rady Programowej TVP Polonia. Od trzech lat organizuje w Warszawie Festiwal Filmów Emigracyjnych – EMIGRA (www.emigra.com.pl).

Janusz Tylman

polski kompozytor oraz pianista, twórca muzyki filmowej, teatralnej oraz musicali.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, gra od 6 roku życia.. W latach 2001–2006 uczestniczył w programie TVP2 Śpiewające fortepiany, gdzie jako pianista zasiadał przy czarnym fortepianie. Od 2007 był trenerem wokalnym w programie telewizji Polsat „Jak oni śpiewają”.

Głos u niego trenowała m.in. Joanna Liszowska, Edyta Herbuś, Joanna Jabłczyńska . Artyści przychodzą do pana Janusza, by napisał dla nich piosenkę, przychodzą ćwiczyć przed ważnym występem Wszyscy świetnie się u niego czują. – Edyta wpada i zaraz mówi: „No to zrobię sobie herbaty, dobrze?” – opowiada pan Janusz wyraźnie zadowolony, że nikt w jego domu nie czuje się skrępowany. Jest autorem muzyki do filmu animowanego Król i królik (2008)
oraz autorem i wykonawcą muzyki w kilku spektaklach Teatru Telewizji.
Artystycznie związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie, Ateneum, Syreną, Powszechnym.

Piotr Latałło

Absolwent Wydziału Operatorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Człowiek wielu profesji: operator, scenarzysta, zaangażowany w działalność dydaktyczną, reżyser filmów dokumentalnych: Prawdziwa historia, Dzieciństwo, Sposób na życie – kulturystyka.
Członek wielu stowarzyszeń: Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Twórców Kultury, Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Polskiego Narodowego w USA oraz członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.
Twórca i prezes korporacji Polish Television Chicago, producent polskich programów telewizyjnych w USA.

Romuald Mieczkowski

Poeta, pisarz, autor 12 książek. Publicysta specjalizujący się m. in. w zakresie problematyki polsko-litewskiej i sąsiadów Polski na Wschodzie, a także Polaków za granicą, pisarz, animator kultury. Współpracował z Polskim Radiem, Telewizją Polską, BBC, „Nowym Dziennikiem” w Nowym Jorku, ważniejszymi tytułami polonijnymi na całym świecie. Autor książek, pozycji zbiorowych, scenariuszy telewizyjnych i radiowych. prrzez 20 lat prowadził autorski program po polsku w telewizji litewskiej.
Od 25 lat wydawca kwartalnika „Znad Wilii”, od 21 lat pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego   „Maj nad Wilią”
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Witold Płusa

Twórca i prezes Stowarzyszenia Akademia Wilanowska, producent koncertów, filmów, spektakli, wystaw. Zaangażowany w liczne projekty z młodzieżą, takie jak  Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłkę Nożną, Profilaktyka a Ty Organizator Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA.

Alicja Zawadzka

Alicja Zawadzka – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarka, fotograf, reżyserka filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych.

Wielokrotnie nagradzana na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Lauretka międzynarodowych konkursów fotograficznych, autorka wystaw fotografii – zbiorowych i indywidualnych (Polska, Francja). Posiada imponujące archiwum fotograficzne, dokumentujące ostatnie dwudziestolecie życia wspólnoty polskiej we Francji, a także relacji francusko-polskich oraz wielu wydarzeń międzynarodowych: politycznych, społecznych, kulturalnych w tym festiwali muzycznych, teatralnych i filmowych.

Grzegorz Jach

Reżyser, scenarzysta, społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Członek jury festiwali filmowych i teatralnych. Autor ogólnopolskich programów edukacyjnych dla młodzieży opartych o formy artystyczne. Aktor filmowy i teatralny. Laureat wielu nagród w projektach społecznych. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Mikołaj Kepinski

Mikołaj Kepinski, absolwent wydziału Sztuki Operatorskiej Państwowej Szkoły filmowej telewizyjnej i teatralnej w Łodzi, urodzony i wychowany w Norwegii.