Elizabeth Debicki

Aktorka filmowa i teatralna polskiego pochodzenia.

Urodziła się w Paryżu w 1990 roku. Jej ojciec z pochodzenia jest Polakiem, matka – Australijką o irlandzkich korzeniach. Oboje pracowali jako tancerze w balecie. Po kilku latach rodzina przeprowadziła się do Australii i to właśnie z tym krajem aktorka jest związana zawodowo. Jako dziecko uczyła się tańca. Ostatecznie postanowiła jednak skupić się na aktorstwie, ponieważ fascynacja do teatru była większa niż miłość do tańca. W 2010 ukończyła Victorian College of Arts na Uniwersytecie w Melbourne.

Zadebiutowała w 2010 roku w filmie “A Few Best Men” Stephana Elliotta. Rozpoznawalność przyniosła jej rola Jordan Baker w filmie “Wielki Gatsby” Baza Luhrmanna, za którą otrzymała nagrodę AACTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Pojawiła się też w “Evereście” Baltasara Kormákura, ekranizacji “Makbeta” w reżyserii Justina Kurzela, “Oddechu” Simona Bakera czy “Paradoksie Cloverfield” Juliusa Onaha.W 2020 obsadzona została w roli Kat w filmie Christophera Nolana “Tenet”.

Regularnie pojawia się także na deskach teatralnych. Zagrała w sztuce Jeana Geneta “The Maids” w Sydney Theatre Company z Cate Blanchett i Isabelle Huppert. Za tę rolę zdobyła nagrodę dla najlepszego debiutanta na Sydney Theatre Awards. Aktualnie sztuka przeniesiona została na off-Broadway w Nowym Jorku.

W 2021 roku zagra rolę księżnej Diany w serialu Netflixa “The Crown”.

Sophia Turkiewicz

Reżyserka i scenarzystka polskiego pochodzenia.

Urodziła się w roku 1946 w Sydney. Pochodzi z polsko – włoskiej rodziny. W wieku siedmiu lat została oddana do domu dziecka, co wpłynęło na jej życie i twórczość. Jest absolwentką Australian Film Television and Radio School (AFTRS) w Sydney.
Ma na swoim koncie filmy fabularne, programy telewizyjne, seriale dla dorosłych i dla dzieci oraz filmy dokumentalne. Przez sześć lat pracowała też jako wykładowca na swojej Alma Mater AFTRS.

Jej najbardziej doceniony film fabularny „Silver City” z 1984 roku został wydany na arenie międzynarodowej i pokazywany na festiwalach filmowych w Londynie, Berlinie i Montrealu oraz USA. W Australii film zdobył trzy nagrody Australian Film Institute dla najlepszego filmu. Wyreżyserowała filmy fabularne “Letters from Poland”, “I’ve Come About the Suicide” oraz kilkanaście projektów telewizyjnych – między innymi seriale: “The New Adventures of Black Beauty”, “A Country Practice”, “Mirror, Mirror”, “Something in the Air” czy “Escape of the Artful Dodger”.

Bardzo ważny w jej karierze oraz życiu prywatnym okazał się projekt z 2014 roku „Once My Mother”. To autobiograficznie pokazana droga do rozliczenia się z dramatyczną przeszłością w domu dziecka oraz z przeszłością matki Heleny, która doświadczyła głodu, osierocenia i bezdomności, później została zesłana na Syberię i rozpoczęła tułaczkę po świecie, aż ostatecznie – osiadła w Australii. Film zdobył nagrodę Australian Directors Guild Award dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego oraz nagrodę ONZ Media Peace Award dla najlepszego telewizyjnego filmu dokumentalnego. Był nominowany do Walkley Awards i zdobył szereg nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych.

Małgorzata “Gosia” Dobrowolska

Polska aktorka.Urodzona w 1958 roku w Kamiennej Górze. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie zadebiutowała na deskach teatralnych w spektaklu “Sen Nocy Letniej” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zagrała też w dramacie “Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego. W 1982 roku wyemigrowała do Australii.

Pierwsza zagraniczna rola to sztuka teatralna “Bachatki” w reżyserii Philipa Keira w Sydney. Dostrzeżona została przez Sophię Turkiewicz, która obsadziła ją w swoim filmie “Silver City”, w którym zagrała rolę polskiej emigrantki, która przybywa do Australii po drugiej wojnie światowej.

Została muzą reżysera Paula Coxa, który zaangażował ją do większości swoich filmów – “Touch me”, “Exile”,”The Nun and the Bandit” czy “Lust and Revenge”. Jeden z nich “Golden Braid” został napisany specjalnie dla niej. Filmy te przyniosły jej uznanie w oczach widzów oraz zostały docenione na festiwalach.

W Australii zagrała w thrillerze „Surfer” Franka Shieldsa, popularnej komedii „Na osiemdziesiąt sposobów dookoła świata” Stephena MacLeana czy u Johna Dingwalla w „Fobii” i „Opiekunie”. Często pojawiała się na małym ekranie, biorąc udział w filmach TV – m.in. w „I’ve Come About the Suicide” Sophii Turkiewicz, „The Great Air Race” Marcusa Cole’a i w serialach – „City West”, „A Country Practice”, „Mission: Impossible”, „Fields of Fire III” czy „Cena życia”.

Zagrała także w wielu filmach i serialach produkowanych na całym świecie. Jej znakiem rozpoznawczym stało się wprowadzanie polskich elementów do projektów filmowych, w których bierze udział. We wszystkich produkcjach starała się dodawać element zdradzający jej pochodzenie – wypowiadając polskie słowo, zdanie, nucąc melodię polskiej piosenki, czy wprowadzając jakiś charakterystyczny detal do dekoracji.

W latach 2000 wróciła do Ojczyzny. Pojawia się w polskich projektach takich jak “Tydzień z życia mężczyzny” Jerzego Stuhra czy “Doskonałym popołudniu” Przemysława Wojcieszka.

Małgorzata Dobrowolska wykłada także na wydziale reżyserskim szkoły filmowej w Sydney. Prowadzi zajęcia dotyczące pracy z aktorem na planie. Reżyseruje także sztuki teatralne w Sydney.

Krakowiaczek ci ja

Krakowiaczek ci ja

Reżyseria: Tomasz Magierski
Produkcja: Polska/ Australia, 2011
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 76 min

Starszy pan Yoram Gross rusza w podróż sentymentalną, by pokazać swym wnuczkom ukochane rodzinne miasto Kraków, ale i opowiedzieć o traumatycznych przeżyciach czasu Holocaustu. Ten powrót do przeszłości uzmysławia wpatrzonym w dziadka dzieciom ścisłe związki biografii “Disneya australijskiej animacji” z jego twórczością. Niezwykła kariera twórcy nie byłaby możliwa bez przemożnej chęci przetrwania, pogody ducha i poczucia humoru frywolnego chłopca, którą niegdysiejszy mały Jerzyk zachował do dziś.

http://tomaszmagierski.com/blinky-me/

Niegdyś moja matka

Reżyseria: Sophia Turkiewicz
Obsada: Zofia Wichłacz, Artur Urbański, Wenanty Nosul, Karolina Porcari
Produkcja: Australia/ Polska/ Ukraina, 2013
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 75 min

Reżyserka australijskiego pochodzenia podejmuje próbę poznania powodów, które sprawiły, że została oddana w dzieciństwie do sierocińca. Odkrywa nieznaną dla siebie historię matki, urodzonej w przedwojennej Polsce. W latach wojny doświadczyła utraty rodziców i braku własnego domu. Po okresie zesłania na Syberię i późniejszej tułaczce zamieszkała w Australii. Burzliwa historia XX wieku sprawiła, że kobiecie niełatwo było się odnaleźć wśród powojennej rzeczywistości na obcym kontynencie.