Elżbieta Góralczyk

Polska aktorka filmowa oraz charakteryzatorka.
Urodziła się w 1950 roku. Nie jest aktorką dyplomowaną. Pierwszą i najważniejszą rolę w swojej karierze zdobyła po wygraniu castingu. Była to rola Anuli Góralczyk w czarno-białym polskim serialu “Wojna domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy. Partnerowali jej znakomici aktorzy Kazimierz Rudzki i Irena Kwiatkowska. Po zakończeniu produkcji serialu pojawiła się jeszcze w filmie “Nos” w reżyserii Stanisława Lenartowicza. Zagrała także w polskim Jamesie Bondzie w reżyserii Andrzeja Konica czyli serialu “Życie na gorąco”.

W międzyczasie kontynuowała naukę. Po maturze uczyła się w szkole charakteryzatorskiej. W zawodzie pracowała przez kilka lat w Telewizji Polskiej.

Zdecydowała się wyemigrować do Wiednia. Początkowo zakładała, że jedzie tylko na chwilę, w odwiedziny do znajomego. Poznała tam jednak przyszłego męża i założyła rodzinę. Ma córkę, która zajmuje się muzyką i występuje pod pseudonimem Anik Kadiński. Zdecydowała się na rezygnację z zawodu oraz aktorstwa. Zmarła w wieku 57 z powodu nowotworu.

Roman Frankl

Polski aktor, piosenkarz i kompozytor.
Urodzony w 1954 roku w Bielsku Białej. Jest synem piosenkarki Marii Koterbskiej. W 1976 ukończył studia na PWST w Krakowie. Po zakończeniu nauki pracował jako aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. Popularność jednak przyniosła mu muzyka. Jego największym przebojem był utwór „Mężczyzna na niepogodę”.

Zagrał w filmie science-fiction Andrzeja Żuławskiego “Na srebrnym globie”. Zagrał także w kilku innych filmach, m.in.: kryminale “Wściekły” Romana Załuski, wojennym “Urodziny młodego warszawiaka” Ewy i Czesława Petelskich oraz komedii muzycznej “Lata dwudzieste… lata trzydzieste…” Janusza Rzeszewskiego. W 2001 roku dołączył do stałej obsady serialu “Klan”.

Pojawiał się także w spektaklach telewizyjnych: “Eryk XIV” Jerzego Gruzy, “Kaftan bezpieczeństwa” Zygmunta Hübnera czy “Nocy weneckiej” reżyserowanej przez Marię Wachowiak.

W 1984 wyjechał na stałe do Austrii. Występował w wiedeńskich teatrach i kabaretach. Pracował też jako reżyser i autor kabaretowych tekstów i scenariuszy.
Do pracy w filmie powrócił w 2011 roku filmem “Climax” Grażyny Treli. Pojawia się także w serialu “Usta Usta”.

W 2008 roku wydał książkę ze spisanymi wspomnieniami swojej matki pod tytułem “Karuzela mojego życia”.

Grażyna Dyląg (Dylong)

Polska aktorka filmowa i teatralna oraz pedagog.
Urodzona w 1954 roku w Bytomiu. Pierwsze artystyczne kroki stawiała w katowickim Pałacu Młodzieży w kółku teatralnym. Jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Po studiach pracowała w Teatrze Śląskim w Katowicach. Po kilku latach przeniosła się do Warszawy i związała z Teatrem Narodowym.

Poza projektami teatralnymi angażowała się w produkcje filmowe. Zagrała w “Gorączce” Agnieszki Holland, “Czwartku ubogich” Sylwestra Szyszki czy “Żabim skoku” Zbigniewa Trzcińskiego. Pojawiała się w rolach serialowych zarówno polskiej – “07 zgłoś się” oraz niemieckiej – “Der Millionen Coup”, “Va banque”, “Bistro, Bistro”, “Großstadtrevier”. Zagrała w kilku produkcjach Andrzeja Żuławskiego. Zagrała Laurę w “La Note Bleue” oraz zaangażowana została do roli Ihezal w kultowym filmie science-fiction Żuławskiego pod tytułem “Na srebrnym globie”.

W 1981 r. wyjechała do RFN po wprowadzeniu stanu wojennego. W Niemczech grała w reklamach i pracowała jako modelka, m.in. dla Yves’a Saint Laurenta.

Rozpoczęła także pracę jako pedagog. Twierdzi, że “talentu nie można nauczyć”, więc duży nacisk kładzie na rekrutacje do szkół. Znalazła zatrudnienie we Fritz-Kirchhoff-Schauspielschule. Kilka lat później została najmłodszą w historii profesorką słynnego Mozarteum w Salzburgu. Pracowała także jako profesor zwyczajna aktorstwa w Ernst Busch Schauspielschule. Potem została profesor zwyczajną uniwersytetu na Universität für Musik und Darstellende Kunst, czyli na Max Reinhardt Seminar w Wiedniu czyli w najbardziej cenionej państwowa uczelni aktorskiej w okręgu niemieckojęzycznych.
Pomimo pracy pedagogicznej pracuje nadal na deskach teatru. Występuje w bardzo popularnej komedii “Chuzpe” w reżyserii Dietera Bernera.

Martina Trepczyk

Reżyserka filmowa. Mówi o sobie, że jest artystką i aktywistką jednocześnie. Zaangażowana jest w projekty mające na celu ochronę środowiska, równość oraz prawa człowieka.

Urodziła się i wychowała w Austrii. Ma polskie korzenie.

Studiowała filmoznawstwo na Kingston University w Londynie. Od wielu lat tworzy różne formy filmowe. Pracuje nad filmami dokumentalnymi, reklamami i teledyskami. Łączy różne style i chętnie miesza pozornie niepasujące do siebie gatunki. W swoich projektach poszukuje estetyki i autentyczności oraz mocnego przekazu.

Poza filmem fascynuje się także grafiką. Wykorzystuje ją w swoich koncepcjach twórczych. Jej znak rozpoznawczy to minimalizm i abstrakcja. W projektach Martiny widać także fascynację tańcem.

W 2019 roku otrzymała nagrodę miedzianej EMIGRY 2019 – Women Power za film “My Womb”. Jury doceniło pokazanie siły kobiety poprzez magię obrazu.
Film obejrzeć można pod linkiem: https://vimeo.com/347209256

Dead

dead

Reżyser: Martina Trepczyk
Produkcja: Austria, 2015
Czas trwania: 3 min

Schwarz ist die Farbe des Gemüts und des Sees. Gespalten zwischen dem Loslassen und Loslegen, zwischen der Zerbrechlichkeit und Entschlossenheit, ist das Bild auch durch die spiegelnde Wasseroberfläche geteilt.
MARTINA TREPCZYK, geb. 1990 in Salzburg, absolvierte die Grafik HTL in Linz, studierte Regie in London und lebt und arbeitet als Filmschaffende in Wien.

Filme (Auswahl): Joining the Dots (2012), Joel (2012), Brothers & Sisters (2012), Western Gold – Gospel Dating Service (2015; CE ’16), Dead – AVEC (2015).

https://www.crossingeurope.at/programm-2016/dead-avec.html