Pola Raksa (Apolonia Raksa)

Polska aktorka teatralna i filmowa.

Urodzona w 1941 w Lidzie na Białorusi. Pochodziła z rodziny rzemieślników. Po zakończeniu wojny jej rodzice postanowili przeprowadzić się do Polski. Zamieszkali we Wrocławiu, a następnie w Jeleniej Górze. Po maturze rozpoczęła studia na Wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim.

Została odkryta przez fotoreportera, który zaproponował jej sesję zdjęciową na okładce “Dookoła Świata”. Zdjęcie dostrzegła Maria Kaniewska, która szukała obsady do swojego filmu “Szatan z siódmej klasy”. Film ten stał się jej debiutem zawodowym w roku 1960. W tym samym roku otrzymała kolejną rolę w filmie “Rzeczywistość” w reżyserii Antoni Bohdziewicza.
Zdecydowała się więc przerwać studia polonistyczne i rozpocząć edukację na wydziale aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Po ukończeniu szkoły pracowała jako aktorka Teatru Powszedniego. Następnie – w roku 1968 – przeniosła się do Warszawy do Teatru Współczesnego, z którym związana była przez kolejnych 18 lat. Współpracowała też z Teatrem Telewizji. Ostatni spektakl zagrała w 1997 roku. Były to “Listy naszych czytelników” Zbigniewa Herberta w reżyserii Zdzisława Wardejna wystawianym w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Najbardziej znana była z roli Marusi z serialu “Czterej pancerni i pies” tworzonego przez Konrada Nałęckiego. Wystąpiła również w filmach „Panienka z okienka” Marii Kaniewskiej, „Popioły” Andrzeja Wajdy, “Przygoda z Piosenką” Stanisława Barei, „Pogoń za Adamem” Jerzego Zadrzyńskiego, „Aria dla atlety” Filipa Bajona oraz „Uprowadzenie Agaty” Marka Piwowskiego. Film Piwowskiego był ostatnim występem przed kamerą w karierze. W 1993 roku wycofała się z pracy na planie i zajęła się pracą artystyczną związaną z projektowaniem kostiumów i modą. Od początku 1998 przez kilka kolejnych lat prowadziła w „Rzeczpospolitej” rubrykę o modzie.

Jerzy Kalina

Reżyser, dziennikarz, scenarzysta. Urodzony w 1965 roku w Bielsku Podlaskim
W 1991 ukończył studia na Wydziale Humanistycznym filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku.

Od zawsze powiązany zawodowo z tematami mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych w Polsce. nawca tematyki białoruskiej oraz krajów byłego ZSRR. W TVP Białystok prowadził (między innymi) magazyn “Tydzien białoruski”. Zajmował się realizcją wielu programów i filmów dokumentalnych poruszających tę tematykę.

Był redaktorem pisma w języku białoruskim „Aposniia paviedamlenni” („Najnowsze wiadomości”).

W 1995 roku znalazł zatrudnienie w Telewzji Polskiej. Pracował w regionalnej redakcji TVP Białystok oraz jako kierownik Telewizji Biełsat w Białymstoku.

Tworzone przez niego filmy poruszały ważne społecznie tematy. Dokument “Partyzancka Szkoła” czyli zapis walki licealistów z Mińska o możliwość nauczania w ojczystym języku zdobyła wiele nagród i wyróznień na festiwalach. Były to między innymi Grand Prix Festiwalu Rozstaje Europy czy Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2004).

W 2014 roku film “Archimandryta”, który jest filmową opowieścią o życiu prawosławnego mnicha z Podlasia Archimandryta Gabriela został zwycięzcą Konkursu Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA 2014. Mariusz WIRSKI – Wielka Brytania
https://gyazo.com/6b6ef13e5ab5d7b5b65c8cb6e6d1f28e

Filmowiec i reżyser urodzony w 1984 roku, doktorant polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Studiował także intermedia na ASP w Gdańsku.

Autor kilkuset filmów dokumentalnych, animacji i projektów eksperymentalnych – między innymi: “Chaos”, “Nocna wyprawa”, “Krzyż”, Past Perfect” czy Passerby”.

Mariusz Wirski jest redaktorem naukowym licznych książek takich jak „Wstręt i obrzydzenie” oraz „Ciało i ponowoczesność”. Publikuje m.in. w „Blizie”.

Pracuje także jako animator kultury oraz organizuje konferencje naukowe i wydarzenia artystyczne.

Nagrodzony Srebrną Emigrą w Konkursie Filmów Emigracyjnych w roku 2020 za film “Dziennik Izolacji”. Jury doceniło go za ciekawy język filmowy portretujący szczególne czasy pandemii.

Goruliow Jurij

Reżyser, operator filmowy, posiada swoje prywatne studio «STOPKADR»,

zarejestrowane w Pańswowym Rejestrze Republiki Białoruś, gdzie jako dyrektor, reżyser i operator filmowy pracuje nad filmami dokumentalnymi o różnorodnej tematyce.
Tematyka filmów: historia, kultura, religia. Jest organizatorem oraz przewodniczącym corocznego Międzynarodowego Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych MAGNIFICAT.

Read moreGoruliow Jurij

Kontrabandziści

kontrabandzisci

Produkcja: Białoruś, 2014
Czas trwania: 30 min

Dokąd istnieją granice, istnieć będą przemytnicy, a granica Białorusi z Zachodem, gdziekolwiek by ona nie była, pod Rakowem czy pod Grodnem, pozostanie łakomym kąskiem dla szmuglerzy. „Kontrabandziści” – to nowy film oparty min. na motywach powieści Sergiusza Piaseckiego, zrealizowany przez telewizję Biełsat.
Film opowiada historię przemytu na polsko – białoruskiej granicy, począwszy od lat 20. XX wieku, gdy „rządził” nią Piasecki, przywołuje lata 90. , gdy„granicę trzymały kryminalne autorytety”, aż po czasy współczesne, w których przemytnicy stali się ludźmi anonimowymi.

W postać głównego bohatera – Sergiusza Piaseckiego wcielił się Pit Pawłow – muzyk ze znanej grupy rockowej „NRM”, on też jest autorem muzyki do filmu.

Konstanty Kalinowski. Ostatnie dni

Konstanty Kalinowski

Reżyseria: Walery Mazyński
Produkcja: Białoruś, 2016
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 38 min

Filmowa opowieść o Kastusiu Kalinouskim (pol. Wincentym Konstantym Kalinowskim) w reżyserii białoruskiego reżysera ma bardzo oryginalną formę: ostatnie dni przed śmiercią skazanego na powieszenie bohatera rekonstruuje trupa teatralna, która próbuje zrozumieć postać powstańczego przywódcy zwracając się do dokumentów z epoki i odtwarzając relacje współczesnych.
Tytułową rolę w filmie zagrał aktor z Teatru Kupałauskiego w Mińsku Raman Padalaka, w ukochaną Kalinowskiego Marylę Jamont wcieliła się Hanna Charłanczuk – Jużakowa. Scenariusz napisał przykuty do wózka inwalidzkiego młody historyk i pisarz Zmicier Kuzmienka.

Księżniczka z Leicą

Księżniczka z Leicą. Latopis w promieniach światła…
Polska, Białoruś/2011/ 54 min / reżyseria: Juryj Garulow

Księżniczka z Leicą – to artystyczny film fotograficzny o Zofii Chomętowskiej – wybitnej polskej fotografce XX-lecia międzywojennego, artystce – niezwykłej, zapomnianej dziasiaj postaci polskiej kultury.Dokument Juryja Garulowa opowiada o jej przedwojennym życiu na malowniczym Polesiu, pracy jako pierwszego oficjalnego fotografa ministerstwa turystki w Warszawie oraz powojennych czasach w Argentynie. Historia ilustrowana jest setkami zdjęć wykonanych przez artystkę, wspomnieniami jej córki Gabrielli Chomętowskiej-Grether i przyjaciółki Emilii Boreckiej.

Księżniczka z Leicą – to wyjątkowa historia wyjątkowej kobiety.