Helena Amiradżibi-Stawińska

Scenarzystka i reżyserka filmowa.
Urodziła się w 1932 roku w Tbilisi w Gruzji. Pochodziła z arystokratycznej rodziny gruzińskiej. Studiowała na wydziale reżyserii we Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie.

Jest autorką filmów fabularnych i dokumentalnych. Większość ze stworzonych przez siebie filmów zrealizowała dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie.

Do Polski trafiła za miłością do pierwszego męża Jerzego Ziarnika, którego poznała podczas studiów. Potem związała się z drugim mężem Jerzym Stefanem Stawińskim, polskim reżyserem, z którym wielokrotnie współpracowała zawodowo z przy produkcji swoich filmów.

Jest autorką kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży. Są to między innymi: “Kobieta to słaba istota”, “Żelazny szlak”, “Ej – Szewczyku…” wyreżyserowanym wspólnie ze Zbigniewem Goppertem, “Gruzja”. Jej film “Oblatywacze” został w 1960 roku nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Wyreżyserowała także fabuły – “Wieczór przedświąteczny” oraz “Kto wierzy w bociany?”, do których stworzyła też scenariusze. Zekranizowała także powieść Andrzeja Struga pod tytułem “Fortuna kasjera Śpiewankiewicza”. Film nosił tytuł “Fortuna”.

Jest autorką kilku książek. W 1996 roku została wydana jej autobiografia pod tytułem: “Słodkie życie księżniczki”. Wątki autobiograficzne porusza także w powieści “Moja filmowa Moskwa”.Napisała też “Książka antykucharska”, w której łączyła receptury kulinarne ze wspomnieniami ze swojego życia.

Zmarła w 2017 roku w Gruzji, gdzie wróciła po śmierci męża.