Zapraszamy na Maj w listopadzie!

W niedzielę 28 listopada od 14.00 do 21.00 na stronie Facebooka https://www.facebook.com/znadwilii zapraszamy na premierę jesiennej odsłony 28 Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Maj nad Wilią poświęconego Czesławowi Miłoszowi i nieznanemu wileńskiemu poecie Tymoteuszowi Karpowiczowi.
Kadry filmowe oddadzą atmosferę tegorocznego wrześniowego spotkania przy pomniku Adama Mickiewicza w domu poety w Wilnie, wysłuchamy wykładu dr Tomasza Snarskiego o Czesławie Miłoszu jako prawnik, przy Schodach Miłosza spotkamy się z Wojciechem Piotrowiczem, o zapomnianym poecie wileńskim Tymoteuszu Karpowiczu opowie dr Józef Szostakowski. Wiersze zabrzmią w Kościele Franciszkanów, podczas koncertów – w siedzibie Związku Pisarzy Litwy i na Środzie Literackiej w klasztorze Bazylianów z udziałem jazzmana z Monachium Leszka Żądło i aktora warszawskiego Krzysztofa Wakulińskiego.
Razem z Romualdem Mieczkowskim pójdziemy na jesienny spacer śladami Miłosza po Wilnie, Kiejdanach i Szetejniach, gdzie urodził się i wychował. „Miłosierdzie i poezja” to zaproszenie na spotkanie z Siostrą Michaelą w Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki z udziałem Krzysztofa Wakulińskiego – odtwórcy roli ks. Sopoćki w filmie „Faustyna”.
Tradycyjnie zapraszamy w Wilnie na rozmowy EMiGRY, które poprowadzi Agata Lewandowski z Jowitą Jankelaitytė – litewską aktorką polskiego pochodzenia, a tym razem będą one połączone z opowieściami filmowymi na temat fascynacji poezją Wisławy Szymborskiej. W ramach wileńskiej EMiGRY przypomnimy historię reżysera, tłumacza i dziennikarza – Andrzeja Miłosza, pozostającego do dziś w cieniu starszego brata noblisty. Z Leszkiem Żądło porozmawiamy o życiu pomiędzy Polską i Niemcami. A na koniec zaprosimy na premierę online filmu młodego polskiego reżysera urodzonego w Monachium Maxa Orlewicza – „Dziecko Wilna”, którego głównym bohaterem jest muzyk wileński Andrzej Pilecki.
Materiały z 28 Festiwalu Maj nad Wilią będą udostępnione na stronach organizatorów projektu – Kwartalnika Znad Wilii www.znadwilliwilno.lt, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie www.pol.org.pl, Mazowieckiego Instytutu Kultury www.mik.waw.pl
i festiwalu EMiGRA www.emigra.com.pl.