Nagrody i wyróżnienia 8. Festiwalu Filmowego EMiGRA 2020

„Poziom filmów jest wysoki. Podniósł się poziom merytoryczny i realizacyjny filmów. Więcej jest wypowiedzi ciekawych formalnie, dobrze wyreżyserowanych i opartych na konkretnym pomyśle. Przybyło też spójnych wypowiedzi zarówno pod względem obrazu jak i dźwięku. Bardzo poszerzył się wachlarz poruszanych tematów i wydaje się, że najbardziej warte nagradzania są te, które pokazują rolę Polaków w nowej ojczyźnie, a nie tylko zajmują się kultywowaniem polskiego folkloru. Jak zwykle zaletę, ale i problem stanowi różnorodność. Mamy fabuły, dokumenty, animacje, są reportaże, etiudy i drobne wprawki” – tymi słowami podsumowała tegoroczny konkurs jego przewodnicząca dr Małgorzata Przedpełska – Bieniek.

Na tegoroczny konkurs festiwalu EMiGRA wpłynęły 62 filmy z całego świata, wiele z nich było z Ameryki Południowej – z Paragwaju, Boliwii, Brazylii i Argentyny, a nawet był jeden film od Polaków mieszkających w Japonii. Nasz konkurs jest bardzo otwarty zarówno na twórców profesjonalnych jak i niezależnych, na czym nam bardzo nadal zależy. W związku z tym wśród nagrodzonych znajdują się tak dojrzałe gatunkowo i zawodowe produkcje filmowe jak – Jazda obowiązkowa w reżyserii Ewy Kochańskiej czy Przemyśl, złamane marzenia w reżyserii Tomasza Magierskiego, obok lowbugetowych projektów realizowanych często z własnych środków, jak Chudzielec w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego czy Spowiedź emigranta w reżyserii Wojciecha Kusia. Od kilku lat otrzymujemy coraz więcej filmów od młodych polskich filmowców z Wielkiej Brytanii, z czego wyraźnie widać, że powstaje tam silne polskie środowisko filmowe. Od poprzedniej edycji nastąpiła zmiana generacyjna napływających prac, co zauważmy także w tegorocznych konkursie 8 edycji, w którym przeważają pracę młodych twórców. Cieszymy się, że powstaje także nowe środowisko twórcze wokół EMiGRY i wcześniej nagrodzeni artyści za debiut – tacy jak Sol Janik z Argentyny czy Mariusz Wirski z Wielkiej Brytanii, wracają do nas z bardziej dojrzałymi pracami, które dostają kolejne nagrody, świadczące o ich ciekawym rozwoju artystycznym. Najciekawszą dźwiękowo tegoroczną pozycją jest Przedpokój do raju w reżyserii Bogdana Łęczara i Doroty Petrus – ze znakomitą oprawą muzyczną i wykorzystaniem nagrań będących jednocześnie wewnątrz kadrowym elementem opowieści. Tematycznie film ten jest to odpowiedzią na nowatorsko pojawiające się pytanie – co Ty zrobiłeś dla swojej nowej ojczyzny? Coraz więcej wpływa na nasz konkurs animacji i muzycznych teledysków, w związku z czym w przyszłości będziemy chcieli stworzyć osobne nagrody w tych kategoriach. Tematyka prac naszego konkursu jest odzwierciedleniem naszego aktualnego życia, co widać po kilku z nich dotyczących przetrwania pandemii i izolacji. Na szczęście nie zabrakło też prac z optymistyczny nastawieniem takich jak Kulinarna piosenka w reżyserii Łukasz P. Wojciechowskiego pełna oryginalnego słowackiego humoru. Cieszymy się, że mogliśmy jako jury wreszcie po 8 latach przyznać pierwszą dziecięcą EMiGRĘ dla Moniki Kuczynieckiej i uczniów szkoły w Mroczy za animację – (nie)Wakacyjne podróże.

Nagrody i wyróżnienia 8 Festiwalu Filmowego EMiGRA 2020

Chudzielec – reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2020, 30 min – Złota EMiGRA za reportaż o pasji i wierze w moc ludzką nakręcony w niezwykle trudnych warunkach z charyzmatycznym bohaterem w roli głównej.

Przedpokój do raju – reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar, Boliwia/Polska 2015, 61 min – Złota EMiGRA za wysublimowany barkowy dźwięk Boliwii uratowany przed zapomnieniem przez Polaka.

Spowiedź emigranta – reż. Wojciech Kuś, Polska 2020, 44 min – Złota EMiGRA za oryginalne połączenie monodramu Spowiedź emigranta ze spontaniczną i emocjonalną relacją rozmów Czesława Mozila z Polakami spotkanymi w czasie trasy koncertowej w Wielkiej Brytanii.

Jazda obowiązkowa – reż. Ewa Kochańska, Polska 2018, 72 min – Srebrna EMiGRA za niewidoczne wejście z kamerą w życie rodziny Polniuków z Ukrainy.

Blanco – reż. Sol Janik, Argentyna 2020, 15 min – Srebrna EMiGRA za intuicyjną bliskość prowadzenia kamery portretującej bohatera filmu.

2020. Dziennik Izolacji – reż. Mariusz Wirski, Wielka Brytania/Polska 2020, 12 min – Srebrna EMiGRA – za wrażliwość języka filmowego w szczególnych czasach pandemii.

Przemyśl, złamane marzenia – reż. Tomasz Magierski, Polska 2019, 70 min – Miedziana EMiGRA za wielowymiarowość opowieści o dramatycznych losach Reni Spiegel.

Miedzina EMiGRA dla Agnieszki Karaś i Kaia von Westermanna – pary polsko-niemieckich filmowców za cykl filmów dokumentalnych łamiący polsko-niemieckie stereotypy – Zaduszki, Der Pole, der auch Deutscher war (Polak, który był tez Niemcem) i 44 Jahre Knast (44 lata więzienia).

(nie)Wakacyjne podróże – reż. Monika Kuczyniecka, Polska 2017, 7 min – Pierwsza dziecięca EMIGRA dla Moniki Kuczynieckiej i uczniów szkoły w Mroczy za wrażliwość animacji pokazującej emigrację z punktu widzenia dziecka.

NAGRODA SPECJALNA 8 EMiGRY – dla Cezarego Ciszewskiego – polskiego dziennikarza dokumentującego od kilkudziesięciu lat życie Polaków na emigracji, tym razem za cykl reportaży – Powroty.

WYRÓŻNIENIA  8 Festiwalu EMiGRA 2020

Piosenka kulinarna – reż. Łukasz P. Wojciechowski, Słowacja 2019, 3 min – za słowacki humor

Nie rzucim ziemi – reż. Karina Wysoczańska, Ukraina 2019, 36 min – za wzruszającą szczerość

A question of time – reż. Radosław Sieński, 12 min – za dojrzałość realizacyjną

Sezonowcy – reż. Damian Stachura, Holandia 2020, 4 min – za nowatorski temat