Przegląd filmowy w Piwnicy Nr 1 w Berlinie

Zapraszamy serdecznie w piątek, 16 grudnia, o godz. 19:11 do naszej Piwnicy Nr 1 przy Drontheimer Str. 36, 13359 Berlin, na przegląd filmów emigracyjnych. Wstęp wolny – obecność obowiązkowa !

Festiwal Filmów Emigracyjnych Emigra to festiwal filmów o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie. EMIGRA organizowana jest od 4 lat w Warszawie, miała już swoje edycje w Wilnie i Lwowie, a teraz po raz pierwszy zawitała do Berlina. W programie:

TO JEST POLSKA
Reżyseria i Scenariusz:
Filip Jacobson
Jutta Riedel
Mirek Balonis
Angelika Herta
Produkcja: Polska/Niemcy
Gatunek: Mockumentary
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 23 minuty

Film powstał w 2012 roku z inicjatywy polskiego filmowca Filipa Jacobsona przy współpracy z Mirkiem Balonisem, Angeliką Hertą oraz Juttą Riedel. – Wpadliśmy na pomysł, by nakręcić film o panu Mirku, który zdobył fikcyjną nagrodę „Emigranta Roku 2013” – tłumaczy reżyser Filip Jacobson. W rolę pana Mirka, polskiego biznesmena w Niemczech, szczęśliwego męża Niemki, aktywnego działacza w środowisku polonijnym, wielkiego zwolennika porozumienia polsko-niemieckiego, wcielił się współtwórca filmu Mirek Balonis. Film „To jest Polska” jest przykładem dość rzadkiego gatunku filmowego, który przedstawia w formie parodii fikcyjną historię dając jednocześnie złudne wrażenie dokumentu.
Film przygląda się problemowi imigracji z dużą dozą humoru i z przymrużeniem oka. Bo zdaniem niemiecko-polskiej ekipy filmowej to lepsze, niż śmiertelna powaga. – Na zjawisko imigracji patrzy się w Niemczech wyłącznie z perspektywy problemów. Nie dostrzega się w imigrantach ich potencjału. Jest sporo materiałów i dokumentacji na temat imigracji, które są bardzo bolesne. A nas interesuje pytanie, jakie są dobre strony obecności imigrantów – mówi Mirek Balonis. Twórcy filmu nie wykluczają, że być może powstanie dalszy ciąg losów pana Mirka, wzorowego polskiego emigranta.

DAWNO TEMU NA ŚLĄSKU
Reżyseria: Tomasz Protokowicz
Produkcja: Polska, 2015
Czas trwania: 16 min
Gatunek: fabuła krótkometrażowa

Bracia bliźniacy, Rysiek i Stefan żyją w prowadzonym przez zakonnice sierocińcu. Znajduje się on w małym miasteczku na Śląsku, gdzie obok siebie żyją Polacy i Niemcy. Mają pecha dorastać w jednym z najpodlejszych okresów w historii tego miejsca, w okresie III Rzeszy. Wkrótce ich drogi rozejdą się, aby skrzyżować się za kilkanaście lat, w niezwykle nieprzyjemnych okolicznościach.

DISCONNECTED
Reżyseria: Ben Talar/Ricardo Gonzalez
Produkcja: Polska/Wenezuela, 2015
Czas trwania: 15 min

Historia lubi się powtarzać. 25 lat po upadku muru berlińskiego świat jest nadal podzielony, a ludzie wyobcowani poprzez ściany sieci społecznościowych. Los na krótką chwilę przetnie ścieżki czterech postaci. Czy historia znów zatoczy koło?
Artysta zmaga się z rewolucyjnymi pracami na wystawę. Biegacz stara się trzymać tempo skupiając się na muzyce. A Ona po kolejnej jednonocnej przygodzie szuka ekscytacji w shoppingu i pozowaniu do selfie. Jedynie Turysta stara się być świadomym miasta i jego skomplikowanej historii dotyczącej Niemców, Żydów, Palestyńczyków i Amerykanów. Ale nawet on jest przegrany w starciu z kołami historii.

POLAK BRAZYLIJSKI
Reżyseria: Basia Jendrzejczak
Produkcja: Polska/Brazylia, 2016
Czas trwania: 21 min

Reportaż z bardzo dalekiego kraju a dokładnie ze wsi brazylijskiej, gdzie można usłyszeć mowę polską, pomimo, że osoby posługujące się polszczyzną, nigdy nie były w Polsce, a są i tacy którzy tylko o Polsce słyszeli. Mikołaj Rykowski, społecznik z Chorzowa, zorganizował świąteczny obiad dla Polonii w Brazylii. O tym jak żyje się naszym rodakom tak daleko od ich nieznanej europejskiej ojczyzny, co ich z nią łączy i o tęsknocie za nią zobaczymy w tym reportażu Basi Jendrzejczak.

Wstęp wolny – obecność obowiązkowa !