Oblicza naszej i waszej wolności

OBLICZA NASZEJ I WASZEJ WOLNOŚCI
Reżyseria: Edyta Maksymowicz
Współpraca: Walenty Wojniłło
Czas trwania: 34 min.
Polska/Litwa; 2014

Laureatka 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Jej film “Oblicza naszej i waszej wolności” uzyskał nagrodę główną w kategorii “Reportaż”.

Reportaż Edyty Maksymowicz to powieść o losach ludzi uwiecznionych na fotografiach zdeponowanych w Wilnie w Litewskim Archiwum Historycznym. Trzy albumy pochodzące z połowy XIX wieku zawierają w sumie 800 zdjęć, tak niezwykłych, że trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Powstały na zlecenie słynnego generała Murawiowa,„Wieszaciela”, w czasach, koszt jednego zdjęcia równał się wartości konia. Generał w taki sposób postanowił uwiecznić katów i… ofiary represji, które prowadził. „Ta produkcja kosztowała mnie naprawdę dużo, bardzo dużo. Duuuuużo też czego nauczyła! między i tego, że Rosja – jeśli chodzi o ambicje imperialne, stosunek do własnych ludzi czy ziem zabranych – jest niezmienna i stała. W tej materii nic się nie zmienia i zmienić nie może. Dla Rosji liczy się cel, nie liczą się ani środki, ani narzędzia…” – podzieliła się swoimi refleksjami E. Maksymowicz.

Zaproszenie na bal

Zaproszenie na bal – to wystawa autorstwa Aleksandra Wasiljewa, znanego rosyjskiego historyka mody i showmana (notabene pochodzącego z Wilna), który ze swojej kolekcji liczącej ponad 55 tysięcy eksponatów wybrał te, wpisujące się w przestrzeń lat 1915-2015. Na wystawie (w Muzeum Sztuki Użytkowej przy ul. Arsenalo 3A w Wilnie) odnajdziemy stroje z kolekcji nawiększych światowych projektantów mody, takich jak: Word Spa, Paquin, Chanel, Lanvain, Christian Dior, Balmain, Givenchy, Nina Ricci czy Oskar de La Renta.

Wystawa prezentuje najbardziej charakterystyczne modele dla poszczególnych okresów XX wieku. Suknie długie z początku XIX wieku, charakterystyczne dla balów, na którym tańczono polonezy, mazurki i polki; suknie krótsze – gdy po pierwszej wojnie światowej królować zaczęły tańce bardziej frywolne: fokstrot, charleston, a na salonach zaczął brylować jazz. Suknie z ogromną ilością cekin – to skutek … pojawienia się lamp elektrycznych. Zrobiło się jasno, kobiety chciały błyszczeć i wpadać w oko (i kieszeń) mężczyzn. Zdobione cekinami suknie dodawały blasku błyszczącym oczom pań, a… panowie tracili głowy, zwłaszcza że panie miały coraz bardziej otwarte plecy, większe dekolty, a suknie coraz krótsze. II wojna światowa zmieniła wszystko diametralnie. Znów wróciły czarne żałobne kolory, a suknie dam znów się wydłużyły, m.in. dlatego, by skryć brak drogich jedwabnych pończoch, zaniedbanych stóp i wychudzonych z braku żywności ciał. Im większy kryzys społeczny i gospodarczy, tym suknie kobiet w danej epoce stają się dłuższe – twierdził autor wystawy Aleksandr Wasiljew. Dlaczego w latach 60. zaczeły dominować suknie luźne, a obcasy stały się bardziej masywne? Bo kobiety… przybrały na wadze, zaczęły lepiej się odżywiać i już nie mogły nosić tzw. szpilek, bo szpilki się pod nimi łamały… To tylko niektóre z bardzo cennych uwag Aleksandra Wasiljewa – wielkiego mistrza i wyjatkowego znawcy mody.

Z pewnością wystawa, która w Rydze zyskała sobie publiczność liczącą ponad 32 tysiące osób, nie ujdzie uwadze wileńskiego smakosza sztuki. W tym wypadku sztuki szycia, wyjątkowych modeli, charakterystycznych stylów czy też mody “samej w sobie”. Otwarcie wystawy odbyło się 10 listopada 2015 roku. Będzie ją można obejrzeć w wileńskim Arsenale do końca czerwca 2016 roku.