Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz

Tytuł: Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz
Reżyser: Ewa Zadrzyńska
Czas: 6 minut każdy odcinek
Rok produkcji: 2009

Międzynarodowy program Ewy Zadrzyńskiej, który został stworzony dla belgijskiej Fundacji Evens

Program, który wykorzystuje integrującą siłę poezji, promuje również tę najszlachetniejszą formę literacką jako instrument wzajemnego poznania i zrozumienia w nowej Europie.

Celem projektu – zainspirowanego akcją „Favorite Poem”, podjętą w USA przez Poetę-Laureata, Roberta Pinsky’ego – jest promowanie poezji i jej miłośników, z wiarą, że ich entuzjazmem zarażą się tysiące, jeśli nie miliony obywateli, co rzecz prosta stworzy szansę na lepsze i bliższe wzajemne poznanie.

Na program składają się serie 5-minutowych filmów, pokazywanych w TV Publicznej, internecie i w kinach. Bohater każdego filmu, wybierając swój ulubiony wiersz i motywując ten wybór, opowiada równocześnie o swoim życiu, swoich klęskach, zwycięstwach i nadziejach. Program zaczął być nadawany przez polską Telewizją Publiczną w lutym 2006. Pokazy filmowe odbyły sie we Francji, Włoszech, Belgii, Izraelu i na Węgrzech.

TVP nadala już 85 filmów o polskich, francuskich, belgijskich i amerykańskich miłośnikach poezji, w wieku od lat 6 do 94. Filmy obejrzały miliony widzów.

Te krótkie wypowiedzi filmowe są często bardzo osobiste i wzruszające. Zwykli ludzie, odkrywając niespodziewanie własną wrażliwość, dzielą się nią – dzięki pośrednictwu mediów na niespotykaną dotychczas skalę – z innymi.

Dzięki wielojęzycznym wersjom tych portretów to wszystko, co dzieli, zacznie ustępować miejsca temu, co łączy, a granice tworzone przez odmienne kultury, zwyczaje i sposoby myślenia staną się równie nieistotne i niewidzialne, co granice na niebie.

W każdym razie taką nadzieję ma autorka programu.