Ref Ren spod Monte Cassino

Ref Ren spod Monte Cassino
film dokumentalny/ Polska,USA/ 2014/25
min./ reż. Jacek Piotr Latałło – TVP Historia

W 2014 odbyła się premiera wyjątkowego filmu o Feliksie Konarskim pt.: „Ref-Ren spod Monte Cassino” w reżyserii Jacka Piotra Latałły. Podczas tworzenia filmu wykorzystano filmowe, dźwiękowe i fotograficzne materiały archiwalne z okresu bitwy pod Monte Cassino pochodzące ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce. W filmie występują ostatani weterani spod Monte Cassino oraz przyjaciele autora pieśni mieszkający do tej pory w Chicago. Możemy też zobaczyć samego Feliksa Konarskiego we fragmencie wywiadu archiwalnego pochodzącego sprzed 25 lat oraz poznać nieznane karty historii Polski. Tantiemy za muzykę do “Czerwonych maków spod Monte Cassino” pobiera aktualnie kancelaria prawna w Monachium. “Jak widać historia zatoczyła kolejny raz koło” – skomentował ten fakt Piotr Latałło – reżyser filmu.

3 maja 2012

Tytuł: 3 maja 2012
Reżyser: Piotr Latałło
Czas: ok. 15 minut
Rok produkcji: 2012

Relacja z parady upamiętniającej rocznicę Konstytucji 3 maja będącą okazją do corocznego spotkania Polonii chicagowskiej. Poznajemy życie Polonii amerykańskiej, jej blaski i cienie, które najlepiej widać podczas obchodów tego święta. Prezes związku polonijnych stowarzyszeń „ma nadzieję na super frekwencję, super spotkanie”. Jak zwykle pojawia się problem kto będzie pełnił honorową rolę marszałka parady. Córka generała Andersa jest zachwycona paradą, a Miss Parady dumna, że pełni te „piękną” funkcję. Jako reprezentacja ojczyzny do Chicago specjalnie przyjechali z Polski przedstawiciele urzędu marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego. A na koniec w centrum kultury im M. Kopernika – gra skocznie Polonusom zespół Trebunie Tutki i Daab. Za rok znowu czeka nas polska parad w typowo amerykańskim stylu…..

Deportowany

Tytuł: Deportowany
Reżyser: Piotr Latałło
Czas: ok.15 minut
Reportaż TV Polish Chicago / 2012

Mirosław Laguna przyjechał do Ameryki jako 4 letnie dziecko. Jego rodzina wyjechała z Polski podążając za dziadkami, którzy opuścili kraj w 1888 roku. Rodzice nie przywiązywali wagi do statusu naszego bohatera w USA. 10 lat temu Mirosław popadł w konflikt z prawem. Spędził w więzieniu 3 lata za kradzież i wypadek samochodowy. Teraz pomaga schorowanej matce. Wspólnie z narzeczoną Beatą wychowuje piątkę dzieci opuszczonych przez biologicznych rodziców, pracuje jako mechanik. Matka mówi o nim: to dobry człowiek, więzienie go zmieniło, teraz chce pomagać innym.
Ostatnio nasz bohater otrzymał wyrok deportacyjny. Prawnicy nie są w stanie pomóc Mirosławowi. Obecnie przebywa w więzieniu. Odmówił przyjęcia dokumentów, które umożliwiłyby mu wyrobienie polskiego paszportu, bo czuje się Amerykaninem polskiego pochodzenia.

Skądinąd dziennikarze

Tytuł: „Skądinąd dziennikarze”
Reżyser: Piotr Latałło i Agata Lewandowski
Czas: 25 min/ 2012

Forum Mediów Polonijnych to spotkanie ludzi, a dokładanie dziennikarzy dobrej woli. Czym jest dziennikarz polonijny? To w większości dziennikarz obywatelski  mieszkający zagranicą. Na co dzień pracuje w mediach polonijnych, a może bardziej działa społecznie, często z potrzeby mówienia po polsku i utrzymywania kontaktu z krajem. W trakcie 20 lat istnienia Forum wytworzyła się nowa grupa dziennikarzy polonijnych zawodowo tworzących media. Forum to przede wszystkim spotkanie ludzi, którzy na przestrzeni lat stworzyli platformę współpracy i jednocześnie całkowicie nieformalną sieć przyjaciół na całym świecie. Pierwszym a zarazem największym osiągnieciem Forum była konfrontacja Polaków ze Wschodu z emigrantami z Zachodu.
Dobry duchem podtrzymującym poziom „forumowej” adrenaliny na odległość był Tadeusz Urbański ze Sztokholmu. To on rozsyłał regularnie nieformalne komunikaty o tym, co dzieje się z Forumowiczami zawsze z wyraźnym zaznaczeniem ile dni pozostało jeszcze do Forum. Otrzymał od Prezydenta RP brązowy krzyż  zasługi. Tak naprawdę to był wypełni zasłużony medal za przyjaźń. Teresa Pakosz – dziennikarka Radia Lwów ciągle na nowo zakochana w swoim rodzinnym mieście, wolała przyjechać na Forum, niż na wycieczkę do Grecji. Małgorzacie Wojcieszyńskiej ze słowackiego kraju środka między Wschodem a Zachodem, poprzez Forum udało się stworzyć nową formę gazety, która jest pismem dla prawie wszystkich grup odbiorców. Dzięki wielu warsztatom, jakie organizuje dla swoich polsko-słowackich korespondentów, tworzy prawdziwą redakcję Monitora Polonijnego. Janusz Szlechta z Nowego Dziennika w Nowym Jorku ze spontanicznych kabaretów forumowych stworzył projekt amerykańsko-polskiego Kabaretonu. A kiedy Radiu Lwów groziło zamknięcie zorganizował składkę wśród Polonii amerykańskiej. Dodanym efektem ubocznym forum poza jego walorami krajoznawczymi jest wschodnio – zachodnie małżeństwo „forumowe”. Irek Lemans z polskiego radia w kanadyjskim Winnipeg zakochał się na forum od pierwszego wejrzenia w Sabinie Giełwanowskiej z  Radia Znad Wilii. Dziś razem pracują dla Polaków w kraju pachnącym żywicą. Tomek Klon studiuje zarzadzanie w Niemczech, ale już teraz wie, że przejmie po rodzicach prowadzenie polskiego miesięcznika od 15 lat ukazującego się w Berlinie. Rósł razem z tą gazetą, która jest dla niego trochę jak młodsza siostra.
Teresa Pakosz – Lwów, Ukraina – Radio Lwów, Tadeusz Urbański – Szwecja, Sztokholm – Ligatur, Małgorzata Wojcieszyńska – Bratysława, Słowacja – Monitor Polonijny, Janusz Szlechta – Nowy Jork, USA – Nowy Dziennik, Tomasz Klon – Berlin, Niemcy – Kontakty – to bohaterowie reportażu o Polakach, którzy piszą po polsku dla Polaków zagranicą. Dlaczego właśnie wybrali taką pracę ? Jak czują się na emigracji? Jak są postrzegani przez swoich zagranicznych współrodaków? Czy myślą o powrocie do Polski ? – na te i podobne pytania próbują odpowiedzieć „skądinąd dziennikarze” w reportażu Agaty Lewandowskiej i Piotra Latałło.

Życie jest podróżą

Tytuł: Życie jest podróżą
Reżyser: Piotr Latałło
Czas: ok. 11 minut
Rok produkcji: 2012

Jacek Zawadzki , urodzony gdańszczanin opowiada historię swojego burzliwego emigracyjnego życia. Od 1989 r. w całej Polsce, Europie i w Stanach odgrywa spektakl jednego aktora: Moskwa – Pietuszki rosyjskiego pisarza Weniedikta Jerofiejewa. Jedynymi rekwizytami w tym przedstawieniu jest żarówka, walizka, kostium i krzesło.
Każdy może odnaleźć w tej podróży mandalę swojego życia, koło – symbol naszej podróży od narodzin do śmierci. Film przeplatany jest fragmentami spektaklu w języku angielskim, rosyjskim i polskim , który odbywa na co dzień gdzieś w chicagowskim metrze.