Tu się żyje

26 października 2018 w Kinie Kultura podczas otwarcia 6 festiwalu filmowego EMIGRA odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Kingi Dębskiej. 50-minutowy dokument “Tu się żyje” opowiada o pierwszym i jedynym na Litwie hospicjum założonym w 2012 roku, prowadzonym przez polską zakonnicę siostrę Michaelę Rak. Film pokazuje kulisy działalności hospicjum, sylwetki pacjentów i pracowników. Ukazjąc ideę hospicyjną w praktyce i – paradoksalnie – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci. Pomysł na film powstał przed kilkoma laty, kiedy Kinga Dębska prezentowała w Wilnie „Moje córki krowy”. Siostra Michaela Rak usłyszała w Radiu Znad Wilii wywiad z reżyserką postanowiła skontaktować się z nią.

Od lat 80. Siostra Michaela zajmuje się upowszechnianiem hospicjów i opieki paliatywnej. Najpierw w Polsce, potem pomagała w zakładaniu hospicjów Mińsku, Kaliningradzie oraz hospicjum domowego koło Berlina. Od 2008 roku służy na Litwie. Na prośbę metropolity wileńskiego abp Audrysa Bačkisa stworzyła w Wilnie pierwsze na Litwie hospicjum stacjonarne im. bł. ks. Michała Sopoćki. Budynek przypominał wtedy ruinę bez okien i z opadającym tynkiem. Za murem, w dawnym kościele wizytek, mieściło się więzienie, a w budynku, który miał stać się siedzibą hospicjum znajdowała się administracja więzienna. Dzisiaj hospicjum opiekuje się kilkunastoma pacjentami bez względu na narodowość. Teraz siostra Michaela i jej współpracownicy mają w planach utworzenie pierwszego hospicjum dziecięcego na Litwie.

9 października 2018 podczas 18. Festiwalu Filmu Polskiego na Litwie odbyła się wileńska premiera filmu dokumentalnego “Tu się żyje”. Kinga Dębska zadedykowała swój film “tym, których już tam nie ma, czyli są już po drugiej stronie, i tym, którzy ciągle są w hospicjum bądź go potrzebują”. “Jest to miejsce, gdzie się żyje, gdzie nie ma cierpienia – podkreśliła reżyserka. – Musiałam zrobić ten film, żeby o tym się przekonać i żeby w jakiś sposób spłacić dług tym wszystkim, którzy zajmowali się moimi rodzicami, kiedy odchodzili”. “Pani Kinga w obrazie i w wypowiedzi całej treści filmu pokazuje tych, którzy są w centrum. Naszych chorych i ich rodziny. Dzięki nim stajemy się lepsi” – podziękowała twórcom siostra Michaela.

Producentem filmu jest Zbigniew Domagalski za produkcję odpowiada Kalejdoskop Film, film powstało także dzięki współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Telewizją Polską.

Na premierę 26 października w Kinie Kultura w Warszawie oprócz reżyser Kingi Dębskiej przyjedzie z Wilna siostra Michaela Rak – założycielka i dyrektorka Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie.

Festiwal EMIGRA od 6 lat łączy Polaków z zagranicy z krajem. “Od samego początku Polonia bardzo aktywnie włączyła się w budowę działającego już w Wilnie hospicjum. Pokazując dokument Kingi Debskiej “Tu się żyje” Polakom za granicą, chcielibyśmy pomóc w budowie jedynego hospicjum dziecięcego na Litwie – podkreślają organizatorzy. W ramach festiwalu EMIGRA film zostanie pokazany w listopadzie w Chicago, planowany jest też pokaz jeszcze w ty roku w Berlinie.

30 października zostanie pokazany na antenie TVP. Dokument został wydany na płytach DVD. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane na budowę działu dziecięcego hospicjum.

www.emigra.com.pl