Elżbieta Benkowska

Nieprzypadkowo urodziła się w 55. urodziny Romana Polańskiego. Córka stoczniowca i księgowej, siostra matematyczki, wnuczka trzech Kaszubów i Obywatela Wolnego miasta Gdańska, która postanowiła zostać reżyserem.

Read moreElżbieta Benkowska

Krzysztof Bukowski

ur. 27 stycznia 1950 we Wrocławiu, zm. 18 kwietnia 2001 w Warszawie – dokumentalista, reżyser teatralny i telewizyjny. Absolwent Wydział Reżyserii PWSFTviT 1980. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Read moreKrzysztof Bukowski

Renata Butkiewicz

Laureatka Nagrody PISF. Od 15 lat pracuje w mediach (telewizji i radiu). Obecnie reprezentuje Radio ZNAD WILII – jedyną polską rozgłośnię na Litwie. Prowadzi autorski program poświęcony polskiemu kinu ,,Filmoteka Polska” oraz audycje ,,Podróże po Polskiej Kulturze”, która jest przeglądem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Katy Carr

Katy Carr – piosenkarka, liderka zespołu ”Katy Carr and the Aviators”, urodziła się w Nottingham w polsko-brytyjskiej rodzinie, dzieciństwo spędziła we Włocławku. Zaczęła śpiewać już w szkole podstawowej. Zafascynowana polską historią postanowiła opowiedzieć ją światu tworząc utwory o polskich bohaterach, takich jak ,,Wojtek” (niedźwiedź adoptowany przez żołnierzy w 2 Korpusie Polskim) czy ,,Mała little Flower” (polka odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata).

Read moreKaty Carr

Konstanty Czawaga

Urodzony w Kołomyi (obwód stanisławowski) w rodzinie o polskich korzeniach (daleki pradziadek po Powstaniu Styczniowych został zesłany na Syberię).
Od 1970 mieszka we Lwowie.
Absolwent wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. Ze światem medialnym jest powiązany od 1966.

Read moreKonstanty Czawaga

Goruliow Jurij

Reżyser, operator filmowy, posiada swoje prywatne studio «STOPKADR»,

zarejestrowane w Pańswowym Rejestrze Republiki Białoruś, gdzie jako dyrektor, reżyser i operator filmowy pracuje nad filmami dokumentalnymi o różnorodnej tematyce.
Tematyka filmów: historia, kultura, religia. Jest organizatorem oraz przewodniczącym corocznego Międzynarodowego Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych MAGNIFICAT.

Read moreGoruliow Jurij

Grzegorz Heromiński

Grzegorz Heromiński
urodzony: aktor.

Ma za i przed sobą 40 letnia karierę aktorska. Grał na deskach teatrów Tarnowa ,Opola i w łódzkim Jaraczu. Ma na swoim koncie wiele ról zarówno dramatycznych jak i komediowych.

Pojawiał sie w TV , radio i na estradzie. Wystąpił w ponad 30 -tu filmach, jak sam mówi w niektórych nawet zagrał. Najbardziej rozpoznawalny jest jako krasnal „Adaś z filmu Machulskiego „Kingsajz”, ale grał tez u W. Hassa i Kolskiego.

Read moreGrzegorz Heromiński

Ewa Janiak

dyrektor AGATUR, biura podróży z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem na rynku argentyńskim. Jest to jedyne polskie biuro podróży w Ameryce Południowej.
Jego działalność opiera się na wymianie turystycznej między oboma krajami. Poza Argentyną i Polską oferuje również usługi turystyczne w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju, Chile i Peru.

Jan Andrzej Paweł „AP” Kaczmarek

Jan Andrzej Paweł „AP” Kaczmarek
ur. 29 kwietnia 1953 w Koninie) – polski kompozytor, autor muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, laureat Oskara za muzykę do filmu Marzyciel.
Jan A. P. Kaczmarek jest wirtuozem gry dwoma smyczkami na nietypowym instrumencie podobnym do cytry – fidoli Fischera. W 1983 roku Jan A. P. Kaczmarek wymyślił własny instrument muzyczny – niewkacz, którego konstrukcja została oparta na fidoli Fischera.
Dyrektor i twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu.
Życiorys

Read moreJan Andrzej Paweł „AP” Kaczmarek

Janusz Zygmunt Kamiński

Janusz Zygmunt Kamiński (ur. 27 czerwca 1959 w Ziębicach) – operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Oscara. Dzieciństwo i młodość spędził w Polsce. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 76 we Wrocławiu przy ul. Wandy 13].Uczeń X Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, (kiedyś przy al. Kasprowicza 28a) ul. Piesza 1 we Wrocławiu. W 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W latach 1982–1987 uczęszczał do Columbia College w Chicago, gdzie skończył studia pierwszego stopnia. Zdobył tytuł magistra w Amerykańskim Instytucie Filmowym. Od 1993 roku współpracuje ze Stevenem Spielbergiem przy wszystkich jego produkcjach.

Read moreJanusz Zygmunt Kamiński

Lam Quang My

Urodził się w Wietnamie. Ukończył Elektronikę na Politechnice Gdańskiej. Po powrocie do kraju, pracował w Centrum Badań Nauki i Technologii w Hanoi. Do Polski przyjechał w 1989 r. Jest doktorem nauk fizycznych i pracował w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk; Członkiem Związku Literatów Wietnamskich i Związku Literatów Polskich. Jest Honorowym Obywatelem Gminy Krasne, w Ziemi Zygmunta Krasińskiego.

Read moreLam Quang My

Jacek Piotr Latallo

Jacek Piotr Latallo
Polish Television Chicago

WYKSZTAŁCENIE
1987 przyznanie kategorii reżyserskiej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki
1982 uzyskanie tytułu magistra sztuki w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej.

Read moreJacek Piotr Latallo

Agata Lewandowski

Urodziłam się w kwitnącym socjalizmie, wyjechałam z Polski jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego, a teraz mieszkam w dwóch kapitalistycznych krajach po obu stronach Odry. Jestem berlińską warszawianką albo warszawską berlinianką. Ze studiów, które skończyłam za najbardziej twórczą uważam realizację w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi. W moich pracach pisemnych koncentrowałam się na tematach turystycznych i kulturalnych, żeby omijać polityczne, na które mam często zupełnie inne zdanie niż prasa polska czy niemiecka. Dlatego redagowałam gazetę o turystyce polskiej po niemiecku – Polen News, a także pracowałam w Centrum Sztuki Współczesnej (Haus der Kulturen der Welt) w Berlinie.

Read moreAgata Lewandowski

Rafael Lewandowski

Urodzony w 1969 r. w polsko-francuskiej rodzinie. Absolwent paryskiej Sorbony i francuskiej szkoły filmowej La fémis. Autor trzech krótkometrażowych fabuł oraz dziesięciu dokumentów prezentowanych na międzynarodowych festiwalach.
Kret (2011) to jego pełnometrażowy debiut fabularny. Film ten został kilkakrotnie nagradzany m.i., na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu, na 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, na 12. Arras Film Festival.
Rafael Lewandowski jest laureatem Paszportu Polityki 2011. Mieszka i pracuje w Warszawie

Lech Majewski

Lech Majewski (ur. 30 sierpnia 1953 w Katowicach) – polski reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Podczas studiów zrealizował etiudy „Bisowanie” i „Grand Hotel” (1975); Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych). Jego dyplomem była nowela „Zwiastowanie” w filmie fabularnym „Zapowiedź ciszy”. Samodzielnym debiutem fabularnym Majewskiego stał się Rycerz (1980), wysoko oceniony w Wielkiej Brytanii i USA.

Read moreLech Majewski

Jerzy Majcherczyk

Kajakarz, odkrywca, podróżnik, mieszkający na stałe w USA. Inicjator i Fundator Oddziału Polskiego The Explorers Club w Warszawie (1993) oraz wielu innych organizacji i wypraw w Polsce i USA w tym: Akademickiego Klubu Kajakowego BYSTRZE w Krakowie (1972), Wyprawy Kajakowej, Jugosławia’76, Wyprawy Kajakowej CANOANDES’79 do Ameryki Łacińskiej (1979-82) oraz założyciel i prezes Polonijnego Klubu Podróżnika w USA (1996 -). Autor książki In Kayak Through Peru, wydanej w Limie w 1981 w języku hiszpańskim i angielskim.

Read moreJerzy Majcherczyk

Evgen Malinovskiy

Aktor filmowy i teatralny, muzyk, charyzmatyczny pieśniarz.
Fundator i prezes Fundacji na rzecz zbliżania kultur OPEN ART,
twórca Międzynarodowego Festiwalu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego
Evgen Malinovskiy urodził się w Biełowie na Syberii. Studiował w Kiemierowskiej
Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry
estradowej i gitarzystą basowym. Wraz z zespołem „Rawnodienstwie” (Równonoc) znalazł się w „Encyklopedii Omskiej Sceny Rockowej 1965-2003” wydanej w Omsku w roku 2003.
Od 1992 mieszka w Polsce. W 1993. rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w
„Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego.

Read moreEvgen Malinovskiy

Jacek Malinowski

Biografia: urodzony w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje do dziś

Edukacja:

1995 – 1997 – Mason Gross School of The Arts / Uniwersytet Rutgers, USA.
1992 – 1993 – Letnia Międzynarodowa Akademia Sztuk Pięknych, Salzburg, Austria.
1987 – 1992 – Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Read moreJacek Malinowski

Romuald Mieczkowski

– pisarz i poeta, autor 12 książek
– od 22 lat wydawcy kwartalnika „Znad Wilii”,
– od 18 lat pomysłodawcy i organizator Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią”
– twórcy Polskiej Galerii Artystycznej „Znad Wilii” w Wilnie
– organizator i kurator ponad 300 wystaw, festiwali, warsztatów, konkursów i plenerów
– odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP

Read moreRomuald Mieczkowski

Mirosław Olszycki

Absolwent wydziału reżyserii i wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, absolwent wydziału filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (biblitekoznawstwo i informacja naukowa). Autor książkowych esejów i powieści historycznej ( „Bramy Szeolu”, „Meksyk. Szlakiem zdobywców”, „Peru. Konkwista, złoto Inków i zdobycie Kanionu Colca” oraz „Ziemia Czerwonych Drzew-Polacy z Ameryki Południowej”), autor licznych artykułów prasowych o tematyce podróżniczej i historycznej. Twórca telewizyjnego programu podróżniczego, współautor i autor wielu filmów dokumentalnych oraz spotów reklamowych emitowanych w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych.

Read moreMirosław Olszycki

Tadeusz Rawa

W latach 1977-1980 studiował filologię skandynawską na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1982 r. mieszka w Szwecji. W 1991 r. ukończył studia dziennikarskie w Umea i od tej pory pracuje w tym zawodzie. Od 1996 r. jest niezależnym dziennikarzem pracującym dla mediów skandynawskich.

Read moreTadeusz Rawa

Mirosław Rowicki

Założyciel, wydawca i redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego – największej polskiej gazety na Ukrainie. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
W latach 1980-1981 przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności KBM „Warszawa- Zachód” i delegat na Zjazd Regionu Mazowsze. W stanie wojennym zmuszony do odejścia z pracy podjął działalność rzemieślniczą. Działał w podziemnych strukturach Solidarności – głównie w zakresie kolportażu niezależnych wydawnictw i sprzętu drukarskiego. Na Ukrainie od 2000 roku, gdzie podjął działalność gospodarczą.

Read moreMirosław Rowicki

Zbigniew Rybczyński

Urodził się 27 stycznia 1949 roku w Łodzi. Autor filmów eksperymentalnych, w których jest jednocześnie reżyserem, operatorem, scenarzystą i scenografem. Artysta multimedialny i profesor. Pionier nowych technologii audiowizualnych, innowator i eksperymentator nowych technologii (HDTV).

Read moreZbigniew Rybczyński

Eugeniusz Sało

Urodzony we Lwowie. W latach 2007-2012 studiował na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. I. Franki, na Wydziale Teatrologii . Studia ukończył uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Od roku 2012 jest dziennikarzem Kuriera Galicyjskiego

Read moreEugeniusz Sało

Leo Volodko

Poeta, tłumacz języka francuskiego i angielskiego, autor piosenek (muzyki i tekstów w różnych językach i stylach), wykonawca utworów rosyjskiej i radzieckiej estrady oraz klasycznych ballad i romansów (m.in do wierszy Siergieja Jesienina), wielbiciel twórczości i wykonawca utworów Włodzimierza Wysockiego oraz autor piosenek inspirowanych jego twórczością, które prezentuje w projekcie „Śladami Włodzimierza Wysockiego – niedokończony rosyjsko – francuski monolog”. W 2008 roku wydal w Polsce płytę pt. ‚Wysocki – lirycznie”.

Pochodzi z Grodna na Białorusi, od 2007 roku mieszka w Warszawie.

Ewa Zadrzyńska

Dziennikarka, autorka opowiadań, od 1984 mieszkała w Nowym Jorku. Jej artykuły ukazywały się min w Polityce, Gazecie Wyborczej, Twoim Stylu i w Stanach w New York Timsie, New York Newsday, San Francisco Chronicle, International Herald Tribune. Jej opowiadania drukowane były w Kulturze, Literaturze, Wezwaniu i w Stanach Zjednoczonych w “Lower East Side Portable”. Jedno z nich znajduje się w podręczniku Języka Polskiego dla 5 klasy w wydaniu PWN.
W Stanach wydała dwie książki dla dzieci poświęcone kolekcjom muzealnym.
W 2006 roku reżyseruje filmy dla cyklu Fundacji Evens: „Poezja łączy ludzi-Mój ulubiony wiersz”.

Janusz Zaorski

ur. 19 września 1947 w Warszawie

– polski scenarzysta, lt reżyser i producent filmowy, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jest synem Tadeusza Zaorskiego, zajmującego w latach 60. stanowiska wiceministra kultury i sztuki oraz szefa kinematografii polskiej, a także młodszym bratem aktora Andrzeja Zaorskiego.
Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Ukończył następnie (w 1969) studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej lt Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jako reżyser debiutował w 1970. W około dziesięciu filmach wystąpił również jako aktor.

Read moreJanusz Zaorski