Adam Holender

Polski operator filmowy.
Urodził się w roku 1937 w Krakowie. W czasie II Wojny Światowej został wysiedlony na Syberię. Po wojnie wrócili wraz z rodziną do Polski. Rozpoczął studia na architekturze na Politechnice Krakowskiej. Zdecydował się jednak przerwać naukę i przenieść na wydział operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W czasie studiów rozpoczął współpracę przy etiudach z Krzysztofem Zanussim i Romanem Polańskim. Po studiach współpracował ze Zespołami Filmowymi, których został członkiem.

W Polsce pracował przy produkcji serialu “Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego pod okiem Romualda Kropata i Mikołaja Sprudina jako operator kamery. Niedługo po studiach (w 1966) zdecydował się jednak wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pracował w działach technicznych jako oświetleniowiec. Przypadkowo zrealizował pierwsze ujęcia na planach reklamowych, co dało mu szansę na realizację większych projektów.

W Hollywood pracował przy wielu filmach. Produkcje, które współtworzył doceniane były przez widzów i krytyków. Jest autorem zdjęć między innymi do nominowanego do Oscara “Nocnego rycerza” John Schlesingera, “Narkomanów” Jerrego Schatzberga z Alem Pacino w roli głównej czy “Bezbronnych nagietków” Paula Newmana. Z Wayne Wangiem i Paulem Austerem stworzyli dyptyk filmowy o Nowym Jorku pod tytułem “Dym” oraz “Brooklyn Boogie”.

Po wyjeździe do Stanów zrealizował jako operator tylko jeden projekt w Polsce. Był to film o księdzu Popiełuszce pod tytułem “Zabić księdza” Agnieszki Holland.

Poza projektami filmowymi pracuje także przy produkcjach reklamowych. Jest współzałożycielem firmy produkcyjnej specjalizującej się w tego rodzaju produkcjach.

W 2007 roku został ogłoszony Laureatem Nagrody dla Polskiego Operatora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową na 15. Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych “Camerimage” w Łodzi.