Aleksandra Czenczek

Polska reżyserka i scenopisarka związana zawodowo z Londynem.
Urodziła się 4 lutego 1980 w Polsce.

Polska reżyserka i scenopisarka związana zawodowo z Londynem.
Urodziła się 4 lutego 1980 w Polsce.

Ukończyła studia filmowe i audiowizualne na L’Institut européen de cinéma et de l’audiovisuel (IECA) we Francji. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie.

Jej filmy krótkometrażowe “Ostatni dzień lata”, „Bracia” i „Mój przyjaciel Ivor” były pokazywane i nagradzane na ponad 80 festiwalach filmowych na całym świecie.

Jej film fabularny „Lalki nie płaczą”, z udziałem wielokrotnie nagradzanej aktorki Lary Belmont, był pokazywany w niezależnych kinach w Wielkiej Brytanii i Polsce oraz na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Obecnie pracuje nad swoim drugim filmem fabularnym „Matka”.

Dodatkowo Aleksandra ma doświadczenie zawodowe w dziedzinie efektów wizualnych. W 2011 roku zdobyła nagrodę Emmy za wybitny projekt graficzny w „First Life with David Attenborough”, a w 2016 roku otrzymała kolejną nominację do Emmy za projekt graficzny w „Rise of Animals”.

Poza projektami filmowymi związana jest z telewizją. Jej dorobek obejmuje ponad 20 filmów dokumentalnych tworzonych dla Sky TV, Discovery Channel, BBC, Channel 4, National Geographic, Five i The History Channel. Najnowsze prace obejmują seriale telewizyjne „Outlander”, „Fear of the Walking Dead”, „Victoria” i nadchodzący film fabularny „Suburbicon” napisany przez Cohen Brothers i wyreżyserowany przez George’a Clooneya.

w ramach całorocznego programu mentorskiego Directors UK jest mentorem Mirandy Bowen („Killing Eve”, „The Last Post”).