Andrzej Bartkowiak

Polski operator filmowy i reżyser.

Urodził się 6 marca 1950 roku w Łodzi. Jest absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi. W latach 1970-1972 studiował na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi.

W 1972 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracę zawodową rozpoczynał w reklamie oraz pracując z niezależnymi twórcami. W miarę upływu czasu doceniony został przez reżyserów uznanych w Hollywood. Przełom w jego karierze to moment, w którym zawodowo zaufał mu przyjaciel Sidney Lumet. Wspólnie zrealizowali 1 produkcji – między innymi: “Werdykt”, “Rodzinny interes” czy “Śmiertelną Pułapkę”. “Werdykt” z udziałem Paula Newmana i Charlotte Rampling nominowany został do Oscara.
Wtedy też jego talent odkryty został przez inni mistrzowie kina: John Huston (“Honor Prizzich”), Joel Schumacher (“Upadek” i “Anatomia strachu”, James L. Brooks (“Czułe słówka”) czy Jan De Bont, z którym zrealizował trudny technicznie projekt “Speed: Niebezpieczna prędkość”). Dużym powodzeniem cieszyła się sfotografowana przez niego komedia z udziałem Arnolda Schwarzenegera oraz Danny’ego DeVito “Bliźniaki” Ivana Reitmana.

W 2000 roku rozpoczął pracę jako reżyser (nie rezygnując z pracy operatorskiej). Stworzył kilka projektów kina akcji: “Romeo musi umrzeć”, “Mroczna dzielnica”, “Doom” czy “Od kołyski aż po grób”.