Andrzej Krakowski

Producent filmowy, reżyser, scenarzysta i pisarz urodzony w 1946 w Warszawie. Jego ojcem był Józef Krakowski – szef produkcji w Zespole Filmowym „Kamera”, a matka była dziennikarką radiową. Dorastał w domu, w którym gościli tacy artyści i filmowcy jak Leszek Kołakowski, Ilja Erenburg, Pablo Neruda, Pablo Picasso czy Diego Rivera.
Krakowski studiował reżyserię na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W 1968 roku wyemigrował do USA, w efekcie reperkusji po wydarzeniach marcowych w Polsce. W USA studiował na American Film Institute. W 2004 roku uzyskał stopień doktora sztuki filmowej na wydziale reżyserii PWSFTViT w Łodzi.
Wykładał na wielu amerykańskich uczelniach – State University of New York, University of California, The School of Visual Arts w Nowym Yorku oraz w Izraelu.
Jest autorem książek: “Pollywood” oraz “Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, opowiadających historię emigrantów z Polski, którzy tworzyli amerykański przemysł filmowy.

Andrzej Krakowski pracował jako reżyser filmowy, producent i scenarzysta. Stworzył kilkadziesiąt filmów fabularnych oraz projektów telewizyjnych. Karierę rozpoczął w 1967 roku filmem “Przechodniu uważaj”. Doceniony został wieloma nagrodami. Za film “Looking for Palladin” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego Orlando Hispanic Film Festival oraz festiwalu Queens International Film Festival. Obraz doceniono także za najlepszą produkcję Napa Valley Festiwal Filmowy.
W 2010 premierę miał produkowany przez niego serial “We are New York”, który zdobył nagrodę Emmy za scenariusz i zdjęcia.