Andrzej Sekuła

Polski reżyser i operator filmowy.
Urodził się w 1954 roku we Wrocławiu.

Pracę zawodową rozpoczął w Polsce jako autor zdjęć do filmów dokumentalnych. Kilkukrotnie próbował zdawać do łódzkiej Szkoły Filmowej. W roku 1980 wyprowadził się więc do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował w prestiżowej National Film and Television School.
Po ukończeniu szkoły kontynuował pracę jako autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, reklamowych i dokumentalnych.

Jego operatorskim debiutem pełnometrażowym były “Wściekłe psy” Quentina Tarantino. Stworzył z nim także obrazy do kilku innych filmów – “Pulp fiction” oraz “Cztery pokoje”. W 1995 został nominowany do nagrody BAFTA za zdjęcia do filmu “Pulp Fiction”.

Jest autorem zdjęć do filmu “American Psycho”, na podstawie kultowej amerykańskiej powieści w reżyserii Mary Harron. Do produkcji Sekuła został zaangażowany na trzy miesiące przed rozpoczęciem zdjęć, kiedy z filmu zrezygnował Leonardo DiCaprio. Film przyniósł mu nominację do Złotej Żaby.

Do tej pory współpracował przy ponad 30 filmach pełnometrażowych. Pracował także z Jurkiem Bogajewiczem, z którym zrealizował “Trzy serca”, a z Lainem Softleyem “Hakerów”, w których zagrali Angelina Jolie i Jonny Lee Miller. Stworzył także kilka teledysków dla amerykańskich gwiazd muzycznych: Tiny Turner, Travisa, Primal Scream, Lyle Lovett.

Sekuła pracuje także jako reżyser takich filmów jak “Sprawa załatwiona”, “Cube 2” oraz “Czysta przyjemność”.