Anette Mari Olsen

Urodzona w Danii reżyserka i producentka filmowa.
W okresie dorastania mieszkała w Anglii i Iranie, który stał się do niej inspiracją do stworzenia opartej na własnych doświadczeniach trylogii filmowej: “Behind the Mountains”, „The Bird That Could Tell Fortunes” oraz „My Iranian Paradise”.

Życie Anette związane jest także z Polską. Studiowała na Państwowej Wyższej Szkołe Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Z naszym krajem związała też pierwsze lata swojej działalności artystycznej jako reżyser. W 1977 roku wróciła do Danii.
Jest współwłaścicielką firmy produkcyjnej Sfinx Film / TV, którą współtworzy wraz z Katią Forbert Petersen, z którą współreżyserowała wiele filmów dokumentalnych.

Znana jest jako doskonały wykładowca akademicki i reżyser filmów dokumentalnych. W swoich pracach porusza tematy mniejszości etnicznych w Danii czy pokazuje przemiany społeczne i polityczne Iranu.
Biegle włada kilkoma językami – polski, perski, angielski i farsi, co pozwoliło jej pracować jako tłumacz.

Jej filmy doceniono na wielu festiwalach i przeglądach filmowych. “My Iranian Paradise” otrzymał specjalną nagrodę Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA 2016.