Barbara Brylska

Polska aktorka filmowa i teatralna.
Urodziła się 1941 roku w Skotnikach. Ukończyła wydział aktorski łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Podczas studiów została usunięta z listy studentów po drugim roku za udział w “Faraonie”, pomimo zgody ówczesnego Ministra Kultury.

Jej debiutem filmowym był epizod w komedii Antoniego Bohdziewicza “Kalosze szczęścia”, zaś pierwszym większym występem rola u boku Zbyszka Cybulskiego w filmie “Ich dzień powszedni” w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego.

Najbardziej znana w Polsce jest jednak z roli fenickiej kapłanki Kamy w nominowanym do Oscara “Faraonie” Jerzego Kawalerowicza. Kreacja przyniosła Brylskiej ogromną popularność i wyjazd na festiwal w Cannes. Rola to była drzwiami do innych angaży.
Zdobyła rolę Krzysi w kinowym “Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana i realizowanym jednocześnie telewizyjnym filmie “Przygody Pana Michała” Pawła Komorowskiego.

W latach 70. była popularną aktorką w filmach radzieckich, bułgarskich, niemieckich i czechosłowackich. Po filmie “Ironia losu” Eldara Riazanowa (polski tytuł: “Szczęśliwego Nowego Roku”), stała się najbardziej znaną polską aktorką w krajach byłego bloku wschodniego. Za udział w tym filmie otrzymała w 1977 roku Nagrodę Państwową ZSRR.

Rozwój kariery zagranicznej sprawił, że przestała być tak często obsadzana i doceniana w Polsce. Film “Szczęśliwego Nowego Roku” nie zdobył wielkiej popularności w Polsce. Ostatnie filmy w jakich się pojawia to “Jasne błękitne okna” Bogusława Lindy oraz “Miłość na wybiegu” Krzysztofa Langa.

Brylska aktorstwo traktowała jako zdobycie kontroli nad samoświadomością. To z własnych doświadczeń czerpała siłę do tworzenia kolejnych filmowych postaci. Wielkie znaczenie miało też dla niej – jak sama mówiła – “poznanie i opanowanie własnej twarzy i ciała”.

Doświadczyła w życiu dramatycznej śmierci córki Barbary Kosmal w 1993 roku, co bardzo wpłynęło na jej życie i spowodowało odsunięcie się od pracy zawodowej i poświęcenie życia synowi.