Beata Poźniak-Daniels

Polska aktorka, producentka i reżyserka filmowa.
Pochodzi z Gdańska, gdzie urodziła się w 1960 roku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Już na studiach rozpoczęła pracę w Teatrze Wybrzeże w “Vatzlavie” oraz “Panu Damazym” w reżyserii Afanasjewa. Po studiach przeniosła się do Warszawy do Teatru Współczesnego, gdzie zagrała w “Jak się kochają” w gwiazdorskiej obsadzie (Michnikowski, Kucówna, Kowalewski) czy musicalu Osieckiej “Niech no tylko zakwitną jabłonie”. Grała także w filmach telewizyjnych “Życiu Kamila Kuranta” czy “Szczęśliwym Brzegu”.  Przed emigracją do Stanów w 1985 roku zagrała w “Kronice wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy oraz aktywnie zaangażowała w poezję śpiewaną. 
W Stanach miała spektakularyny debiut filmowy. Zagrała w  nominowanym do Oscara “JFK Olivera Stone’a” jako Marina Oswald czyli żona zabójcy Kennedy’ego u boku Garego Oldmana. Angażowała się w projekty filmowe o kontrowersyjnym charakterze jako rewolucjonistka w “Kronikach Indiany Jonesa”, agentka Mossadu w serialu “JAG Wojskowe Biuro Śledcze”, lekarki poślubiającej geja w “Melrose Place” czy kobiety-prezydent świata w “Babilon 5”. Ostatni projekt zdobył telewizyjnego Oscara czyli nagrodę Emmy. Obecnie zasiadu w jury Amerykańskiej Akademii Sztuk i Wiedzy Filmowej przyznającą nagrodę Emmy.
Poza działalnością aktorską angażuje się w projekty społeczne. Jest aktywistką, która walczyła o uznanie w USA Dnia Kobiet jako oficjalnego święta. Założyła organizację non-profit Women Day USA. Jej działalność wsparły znane osobistości filmowe i telewizyjne: Stevie Wonder, Dialne Lane czy Kim Cambell. W 1997 roku uhonorowana za działalność na rzecz kobiet przez burmistrza Los Angeles.
Pracuje także jako lektorka. Jest pierwszą nieanglojęzyczną aktorką, która nagrała audiobooka języku angielskim w USA.
Aktywność w dziedzinie sztuki (Poźniak tworzy także rzeźby i obrazy) doceniło Cedar Sinai Art Council, które prezentuje jej kolekcje na wielu wystawach na całym świecie.