Bo Persson

Reżyser, scenarzysta, filozof, antropolog, tłumacz, ambasador polskiej kultury zagranicą.

Urodził się w 13 lipca 1953 roku w Szwecji.
Studiował filozofię, antropologię i film na Uniwersytetach w Gotheborgu i Sztokholmie oraz literaturę francuska na Sorbonie.

W latach 70’’ podróżował do Polski, Węgier i NRD w celu nawiązaniu kontaktów z opozycją demokratyczną. W tym czasie obserwował i badał reżimy totalitarne obecne w Europie Środkowej. Odbiło się to na jego twórczości artystycznej, która często sięga po tematy związane z konfliktami na linii człowiek – ustrój.

Założyciel firmy produkcyjnej Kino Koszyk, która zajmuje się produkcją projektów filmowych i telewizyjnych. Realizowane przez niego produkcje były emitowane w wielu krajach na festiwalach filmowych i teatralnych. Bo jest reżyserem wielu nagradzanych filmów, m.in. “Teatr Ósmego Dnia”, “Walc z Miłoszem” czy “If she from Poland was here”.

Stworzył także – we współpracy z Joanna Helander – dokument “Wieczorem patrzą w księżyc”. Jest to spojrzenie na terroryzm i antysemityzm z perspektywy Bo i Joanny. Nagrywany w sześciu różnych krajach film skupia się na doświadczeniach ofiar zamachów zestawionych z opiniami światowych ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa i zapobiegania zamachom terrorystycznym. Dzięki temu zabiegowi film dotyka znacznie szerszej problematyki oraz wykracza poza stereotypowe postrzeganie terroryzmu.