Bronisław Kaper

Polski kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara.

Urodził się w 1902 roku w Warszawie. Zdał maturę w gimnazjum im. Staszica w Warszawie. Rozpoczął studia prawnicze, jednak szybko przeniósł się do Warszawskiego Konserwatorium do klasy fortepianu i kompozycji. Potem kontynuował naukę w Berlinie. Rozpoczął tam pracę jako kompozytor muzyki dla kabaretów, komponował tak dla znanych artystów jak Jan Kiepura oraz rozwijał zainteresowania filmem. W 1933 roku po dojściu do władzy Hitlera wyemigrował do Paryża, gdzie poznał Luoisa M. Mayera, który zaproponował mu pracę w Metro Goldwyn Mayer. Pracował do MGM przez 28 lat, tworząc wybitne kompozycje muzyczne do większości filmów. Było to ponad 150 projektów, między innymi: “Lord Jim”, “Parszywa dwunastka”, “Bracia Karamazow”, “Uszczęśliwić kobietę” czy “Aktorka”.

Został czterokrotnie nominowany do Oscara za projekty “Bunt na Bounty” oraz utwór “Follow me” z tego samego filmu, “Czekoladowy żołnierz” oraz “Lily” Statuetka powędrowała do jego rąk jednak tylko raz za film “Lili” w roku 1954 roku.

Otwarcie promował polskie kino i kulturę w Ameryce. Stworzył musical “Polonaise” na podstawie muzyki Fryderyka Chopina, w którym wystąpiła Mártha Eggerth wraz z mężem Janem Kiepurą.

Poza pracę nad filmami fabularnymi zajmował się także kompozycjami jazzowych standardów. Jest autorem “On Green Dolphin Street”, “Follow me” oraz „Invitation”, które stały się światowymi szlagierami. Jego kompozycje były (i nadal są) interpretowane przez najlepszych jazzowych muzyków: Milesa Davisa, Johna Coltraine, Pata Methenego, Goerga Bensona.