Bruno Werner O`ya, vel Oya, Oja

Aktor, biznesmen, lektor.
Urodził się 1933 w Tallinie. Studiował medycynę w Rydze i Moskwie. Zajmował się także lalkarstwem. A ze względu na swój ponad dwumetrowy wzrost wyczynowo trenował koszykówkę oraz piłkę nożną.

Był także znanym na Łotwie gitarzystą i piosenkarzem nazywanym Elvisem Łotwy. Sławę przyniósł mu przebój “Kur tu biji?” (Gdzie byłaś?). Śpiewał po łotewsku bez obcego akcentu. Sam pisał teksty piosenek i jest autorem wielu kompozycji muzycznych.

W latach 1968-1990 mieszkał we Wrocławiu. Przeniósł się do Polski z miłości do Barbary Sukmanowskiej, którą poślubił w 1967 roku. Pracował w Polsce jako menedżer i kierownik Klubu Związków Twórczych. Sporadycznie występował na scenach teatrów Krakowa i Lublina. Zagrał w sztuce “Lot nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego w Starym Teatrze im. Modrzejewskiej w Krakowie.
Został przychylnie zapamiętany z wielu filmów polskich, czechosłowackich, enerdowskich, radzieckich. Znany jest z głośnego litewskiego filmu z 1965 “Nikt nie chciał umierać” Vytautasa Zalakeviciusa, w którym stworzył przejmującą kreację w roli Broniusa Lokysa. Za tę rolę otrzymał Nagrodą Państwową ZSRR. Młodzi widzowie mogli kojarzyć go z roli w “Pan Kleks w kosmosie” Krzysztofa Gradowskiego.
Grał także w polskich filmach (między innymi): w “Wilczych Echach” Aleksandra Ścibora-Rylskiego, “Potopie” Jerzego Hoffmana. Kojarzyć go można także z roli w serialach: “007 zgłoś się”, “Zaklęty dwór” czy “Rycerze i rabusie”.
W Polsce pracował też jako lektor języka estońskiego. We Wrocławiu wydał także autobiograficzną książkę pt. “Przepraszam, czy pan jest aktorem?”.
W latach 90. wieku powrócił do Estonii. Prowadził studium teatralne dla młodych TOP w Tartu. Zmarł w 2002 w Tartu w Estonii.