Cezary Ciszewski

Reżyser, dziennikarz, fotograf, aktywista społeczny i wizjonier.

Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Karierę zawodową rozpoczął w 1989 roku w IV Programie Polskiego Radia i Radio Kolor. Uczył się od Wojciecha Manna, Krzysztof Materny i Grzegorza Wasowskiego. Rok później wyjechał do Amsterdamu jako korespondent zagraniczny. Związał się z klubem Korsakoff (cuberpunk) oraz Radiem Hundert.
W 1996 roku rozpoczął pracę w TVP. Realizował projekty interwencyjne we współpracy z Markiem Kotańskim, Jurkiem Owsiakiem czy Piotrem Ikonowiczem. Stworzył audycję “Muzyka Łączy Pokolenia” oraz program o hip-hopie “WuWuA”.

Filmowo realizował się tworząc społecznie zaangażowane projekty. Film “Wolność jest darem Boga” traktuje o problemie zatracenia w narkotykach. Zrealizował też dokument “On powiedział Ni Chuja”. Jest prezesem fundacji Monte Wideo i Foto.

Od 2006 roku propaguje ruch filmowy Miasta w Komie. Wprowadził na anteny TV pierwsze programy realizowane w całości telefonem komórkowym. Jego projekt video “Warszaffski walczyk” nagrany komórką został wyróżniony na Pocket Film Festival.
Stworzył Mapę Kultury Niezależniej Polski czyli zbiór kilkidziesięciu filmów o artystach i społecznościach niezależnych w Polsce.
Cezary Ciszewski zajmuje się życiem Polaków za granicą. Tworzył program “Polonia w Komie” ukazujący realia emigracji poprzez ich własne nagrania. Za cykl reportaży “Powroty” oraz pracę na rzecz emigrantów został uhonorowany Nagrodą Specjalną 8. Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA. Trzy lata wcześniej (2017) podczas tego samego Festiwalu EMIGRA 2017 zdobył wyróżnienie za projekt “Emigrańci i Uchodźcy”, który pokazywał stosunek Polaków mieszkających za granicą do Uchodźców z Bliskiego Wschodu.

 

Fot. Dariusz Walczak