Czesław Mozil

Muzyk, wokalista oraz aktor urodzony w 1978 roku w Zabrzu w rodzinie polsko-ukraińskiej. Pierwsze lata życia spędził na Śląsku. następnie – wraz z rodziną – wyjechał do Danii. Po ponad 20 latach wrócił do kraju na stałe i rozpoczął karierę muzyczną. Założył zespół Czesław Śpiewa. Jego muzyka zawiera elementy rocka, kabaretu, poezji i punk rocka. Sam mówi o sobie, że jest wykonawcą popowym.
Z muzyką związany jest od dzieciństwa. Grał i śpiewał w chórze kościelnym. Od czasu liceum grał na akordeonie. Założył zespół Tesco Value oraz udzielał się w zespole Brøndby Harmonika Klub.
W 2007 roku wydał debiutancki album “Debiut”, który błyskawicznie zdobył status złotej, platynowej oraz podwójnie platynowej płyty. Jego kolejne płyty to “Pop” oraz “Czesław śpiewa Miłosza”.

Poza muzyczną działalnością pracował także w radio prowadząc audycje “Zwolnieni w WF-u” oraz był jurorem programu pod tytułem “X-Factor”. Wydał także autobiografię „Nie tak łatwo być Czesławem”. Powierzono mu tytułową rolę w filmie “Szkoła uwodzenia Czesława M.”. W Och Teatr Krystyny Jandy wystawia monodram „Spowiedź emigranta”.
W 2016 otrzymał europejską Nagrodę Polonicus za „wyjątkowy wkład w szerzenie kultury polskiej w Europie oraz za radość „bycia Polakiem”, a także został wyróżniony nagrodą „Sojusznika roku” przez Kampanię Przeciw Homofobii.
Prowadzi liczne akcje charytatywne, łamie stereotypy, a ostatnio wydał wraz z uczniami szkół myzucznych z całego kraju płytę oryginalnych współczesnych kolęd – Grajkowie przyszłości.

W 2020 roku wraz z Wojciechem Kusiem stworzyli projekt pod tytułem “Spowiedź Emigranta” – opowieść o wystawianym w Wielkiej Brytanii monodramie Mozila, która stała się przyczynkiem do opowiedzenia osobistych historii emigrantów – faktycznych bohaterów dokumentu. Film zdobył nagrodę Złotej EMiGRY 2020 za oryginalne połączenie monodramu “Spowiedź emigranta” ze spontaniczną i emocjonalną relacją rozmów Czesława Mozila z Polakami mieszkającymi za granicą.