Elizabeth Debicki

Aktorka filmowa i teatralna polskiego pochodzenia.

Urodziła się w Paryżu w 1990 roku. Jej ojciec z pochodzenia jest Polakiem, matka – Australijką o irlandzkich korzeniach. Oboje pracowali jako tancerze w balecie. Po kilku latach rodzina przeprowadziła się do Australii i to właśnie z tym krajem aktorka jest związana zawodowo. Jako dziecko uczyła się tańca. Ostatecznie postanowiła jednak skupić się na aktorstwie, ponieważ fascynacja do teatru była większa niż miłość do tańca. W 2010 ukończyła Victorian College of Arts na Uniwersytecie w Melbourne.

Zadebiutowała w 2010 roku w filmie “A Few Best Men” Stephana Elliotta. Rozpoznawalność przyniosła jej rola Jordan Baker w filmie “Wielki Gatsby” Baza Luhrmanna, za którą otrzymała nagrodę AACTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Pojawiła się też w “Evereście” Baltasara Kormákura, ekranizacji “Makbeta” w reżyserii Justina Kurzela, “Oddechu” Simona Bakera czy “Paradoksie Cloverfield” Juliusa Onaha.W 2020 obsadzona została w roli Kat w filmie Christophera Nolana “Tenet”.

Regularnie pojawia się także na deskach teatralnych. Zagrała w sztuce Jeana Geneta “The Maids” w Sydney Theatre Company z Cate Blanchett i Isabelle Huppert. Za tę rolę zdobyła nagrodę dla najlepszego debiutanta na Sydney Theatre Awards. Aktualnie sztuka przeniesiona została na off-Broadway w Nowym Jorku.

W 2021 roku zagra rolę księżnej Diany w serialu Netflixa “The Crown”.