Ewa Szykulska

Polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.
Urodzona w 1949 roku w Warszawie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Miłość do filmu pojawiła się u niej podczas nauki, w szkole której siedziba mieściła się obok Wytwórni Filmów Fabularnych. Została przypadkowo dostrzeżona na ulicy i zaproszona do udziału w epizodzie.

Pracowała na deskach kilku warszawskich teatrów. Była na stałe związana z Teatrem Studio oraz Syrena. Występowała także w Teatrze na Woli, Rozmaitości, Prochowni. Gościnne pojawiała się też w teatrach w całej Polsce. Zadebiutowała w teatrze wcielając się w rolę Małgorzaty w sztuce Gulgutiera Marii Czanerle w reżyserii Józefa Szajny. Jej talent doceniany był przez wielu reżyserów. Obsadzana była w różnych rolach: w adaptacji sztuki Janusza Głowackiego “Antygona w Nowym Jorku” Zbigniewa Lesienia; komediowej “Bombie” Michała Kowalewskiego czy “Komedii polskiej czyli z życia mrówek” Olafa Olszewski w reżyserii Piotra Dąbrowskiego. Wystąpiła też u kilkukrotnie u Jerzego Gruzy, Pawła Sali, Zdzisława Wardejna czy Wojciecha Siemiona. Pojawiała się też w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia.

Duża popularność przyszła jednak dzięki udziałowi w produkcjach filmowych. Zagrała w kultowych: “Hydrozagadce” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, “Vabanku” Juliusza Machulskiego czy “Janie Serce” Radosława Piwowarskiego.
Pojawiła się z serialu “Kariera Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego. Największą rozpoznawalność w Polsce przyniósł jej jednak serial “Lokatorzy” oraz “Sąsiedzi”, za który została uhonorowana wieloma nagrodami dla najlepszej aktorki serialu komediowego.

Wielokrotnie grała w radzieckich, bułgarskich, fińskich, niemieckich, węgierskich produkcjach u zagranicznych reżyserów. Największy rozgłos przyniosły jej dwa filmy radzieckie: “Gwiazda zwodniczego szczęścia” Władimira Motyla i “Wyznanie miłości” Ilji Awerbacha.

Miłośnicy muzyki kojarzą ją natomiast z rolami w wideoklipach Skaldów do piosenek „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” i „Prześliczna wiolonczelistka”.

Otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia, za wybitne kreacje filmowe i teatralne oraz Srebrny Krzyż Zasługi. Jej dłoń odciśnięta jest na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.