Polski reżyser filmowy i scenarzysta.
Urodził się we Włodawie w 1938 roku. Jest synem Mehmeta Nuri Fazli Oglu (1916–1994), z zawodu piekarza, Turka od 1934 mieszkającego w Polsce i Cecylii Szyszkowskiej. Miał dwóch braci, Jakuba (1941-2018) i Envera (ur. 1943). Od 1950 mieszkał w Łodzi, gdzie jego ojciec prowadził cukiernię. Ukończył Wydział Operatorski i Reżyserski na łódzkiej filmówce.
Jego dyplomem reżyserskim był film „Ballada o ścinaniu drzewa”. W ramach dyplomu operatorskiego zrealizował dokument „Kirk Douglas”, o pobycie słynnego aktora w łódzkiej PWSFTiTV. Film został doceniony na wielu festiwalach. Kilkadziesiąt lat później – już jako reżyser – stworzył krótkometrażowy dokument “Kirk Douglas. 30 lat później”.
Pracował jak autor scenariuszy filmowych. Niektóre z nich zrealizował następnie jako reżyser (“Dzień na ryby”, “Złe dobrego początki…”, “Zawodowcy”). Wyreżyserował w swojej karierze 11 filmów fabularnych. Pracował także przy produkcjach telewizyjnych i teatralnych. Pracował na planie seriali “Lokatorzy” i “Sąsiedzi”. Wystawił także kilka sztuk teatralnych. W Teatrze Jaracza wyreżyserował wraz z Piotrem Hertlem sztukę “Leztern” oraz z Romanem Orzelskim projekt “7:15”. Pracował też w Teatrze Powszechnym nad reżyserią sztuki “Szeryf Brandy”.
Jest autorem zdjęć do filmów: “Za parawanem” Antoniego Krauze, etiiudy ‘Izba” Krzysztof Wierzbiańskiego, “Regina C.” Jerzego Trojana.
Pojawił się także w obsadzie kultowego filmu “Rejs” Stanisława Barei, gdzie pracował w charakterze drugiego reżyser.