Filip Jan Rymsza

Reżyser, producent filmowy oraz pisarz, urodził się w 1977 roku w Olecku. W wieku 7 lat wyjechał z Polski do USA, aby dołączyć do rodziców, którzy przed represjami politycznymi wyjechali do Chicago kilka lat wcześniej. Jego ojciec – Władysław – zaangażowany był w działalność solidarnościową, co po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce groziło więzieniem. Filip Rymsza studiował film, filozofię i ekonomię na Uniwersytecie w Chicago, a obecnie pracuje jako dyrektor w Royal Road Entertainment z siedzibą w Los Angeles.

Największe dokonanie producenckie Rymszy (we współpracy z Frankiem Marshallem) to ukończenie ostatniego filmu Orsona Wellesa “Po drugiej stronie wiatru”. Produkcja filmu rozpoczęta została w latach 70. Obraz został nakręcony, jednak nie dokończono procesu postprodukcji. W 2018 roku film został premierowo zaprezentowany publiczności Festiwalu Filmowego w Wenecji. Rymsza był także producentem nagradzanego filmu dokumentalnego Morgana Neville’a „They’ll Love Me When I’m Dead”.

Jako reżyser pracował nad trzema filmami. Dwa pierwsze to projekty studenckie: “Sandcastles” oraz “Dustclouds”. Był także producentem kilku projektów filmowych – “Blue Blood”, “Valley of the Gods” ( w reżyserii Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem) czy “Lost Transmissions”.

Filip Rymsza jest autorem dwóch książek. Pierwsza to wydana w 2003 roku “As I Stared into the Still, Sleepless Night”. Drugim wydanym przez niego tytułem w 2004 roku jest “Key Point Three (Repeating)”. Książki nie mają jeszcze (stan na rok 2020) polskiego tłumaczenia.
W 2020 roku premierę miał ostatni wyreżyserowany przez Rymszę obraz pod tytułem “Mosquito State”- polski tytuł „Komar”.