Filip Tłokiński

Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Urodził się w 1985 roku w Pois-Bernard we Francji. Wychowywał się w Szwajcarii, gdzie pracowała jego matka. Uczył się na kursach Sztuk Dramatycznych w Genewie. Ukończył także Wyższą Szkołę Teatralną w Saint-Ettienne we Francji.

Zadebiutował na scenie w wieku 17 lat w sztuce “Improwizacja w Wersalu” w szkolnym teatrze. Po studiach rozpoczął pracę w teatrze Comédie de Saint-Étienne. Zagrał w spektaklach “5 clefs” Jeana-Paula Wenzela, Achillesa “Pentezylea” Heinricha von Kleista, “Potem” Jeana Dasté, “Wielka budowa” Elfriede Jelinek i “Grenlandia” Pauline Sales.

Związał się też z innymi teatrami w Szwajcarii. Pracował dla Théâtre Saint-Gervais w Genewie (“Grzegorz Dyndała” Moliera), w Comédie de Reims ( “Brak grawitacji” Ewalda Palmetshoffera, “Tak powiedział bardzo młody człowiek” Gertrude Stein ) oraz w Teatr du Trèfle w Poitiers (“Świecznik” Alfreda Musseta). W 2014 roku zagrał podwójną rolę w sztuce “Król Lear” Williama Sheakespeare’a.

Pojawiał się także na polskich scenach. Zagrał na deskach Teatru Komedia w farsie “Norma Fostera Premiera” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Pojawił się też w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego “Kabaret Warszawski” w Teatrze Nowym na bazie tekstu Johna Van Drutena. Zaangażowany był także w trzy spektakle Teatru Jaracza w Łodzi – “Pierścień wielkiej damy” Norwida w reżyserii Tomasza Gawrona oraz w dramatach Gombrowicza “Kosmos” i “Kalinowe serce”.

Równolegle rozwijał swoją karierę filmową i telewizyjną w filmach i serialach francuskich. Zagrał w dramacie “Lepsze życie” Cédrica Kahna oraz serialu “Camping paradis”. Angażował się także w polskie projekty serialowe. Wystąpił w projektach: “Przepis na życie”, “Prawo Agaty”, “Belfer”. Pojawił się także w filmie “Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza. W roku 2019 otrzymał także angaż do głównej roli w “Kurierze” Władysława Pasikowskiego, w którym wcielił się w rolę Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Prowadzi program “Rude Tube” na antenie kanału AXN Spin od roku 2012.

W 2013 roku wystąpił w kampanii reklamowej Społecznego Komitetu ds. AIDS promującej bezpieczny seks pt. “Kończ bez strachu”.