Grażyna Dyląg (Dylong)

Polska aktorka filmowa i teatralna oraz pedagog.
Urodzona w 1954 roku w Bytomiu. Pierwsze artystyczne kroki stawiała w katowickim Pałacu Młodzieży w kółku teatralnym. Jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Po studiach pracowała w Teatrze Śląskim w Katowicach. Po kilku latach przeniosła się do Warszawy i związała z Teatrem Narodowym.

Poza projektami teatralnymi angażowała się w produkcje filmowe. Zagrała w “Gorączce” Agnieszki Holland, “Czwartku ubogich” Sylwestra Szyszki czy “Żabim skoku” Zbigniewa Trzcińskiego. Pojawiała się w rolach serialowych zarówno polskiej – “07 zgłoś się” oraz niemieckiej – “Der Millionen Coup”, “Va banque”, “Bistro, Bistro”, “Großstadtrevier”. Zagrała w kilku produkcjach Andrzeja Żuławskiego. Zagrała Laurę w “La Note Bleue” oraz zaangażowana została do roli Ihezal w kultowym filmie science-fiction Żuławskiego pod tytułem “Na srebrnym globie”.

W 1981 r. wyjechała do RFN po wprowadzeniu stanu wojennego. W Niemczech grała w reklamach i pracowała jako modelka, m.in. dla Yves’a Saint Laurenta.

Rozpoczęła także pracę jako pedagog. Twierdzi, że “talentu nie można nauczyć”, więc duży nacisk kładzie na rekrutacje do szkół. Znalazła zatrudnienie we Fritz-Kirchhoff-Schauspielschule. Kilka lat później została najmłodszą w historii profesorką słynnego Mozarteum w Salzburgu. Pracowała także jako profesor zwyczajna aktorstwa w Ernst Busch Schauspielschule. Potem została profesor zwyczajną uniwersytetu na Universität für Musik und Darstellende Kunst, czyli na Max Reinhardt Seminar w Wiedniu czyli w najbardziej cenionej państwowa uczelni aktorskiej w okręgu niemieckojęzycznych.
Pomimo pracy pedagogicznej pracuje nadal na deskach teatru. Występuje w bardzo popularnej komedii “Chuzpe” w reżyserii Dietera Bernera.