Hanka Ordonówna (wł. Anna Pietruszyńska)

Polska aktorka i piosenkarka.
Urodzona w 1902 w Warszawie. Jako mała dziewczynka uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam też zadebiutowała w wieku 16 lat w teatrzyku „Sfinks”. Pracowała też w teatrze “Wesoły Ul” w Lublinie, gdzie zyskała popularność jako piosenkarka. Wróciła jednak do Warszawy i związała się z kabaretem “Miraż”, a później “Qui Pro Quo”. Od 1924 roku występowała także na zagranicznych scenach – w Niemczech i we Francji. Stale szlifowała warsztat wokalny. Uczyła się w we Włoszech, Wiedniu i Paryżu. Pracowała jednocześnie na deskach teatrów „Banda”, „Wielka Rewia” i „Cyrulik Warszawski”.

Sławę przyniosło jej wykonanie piosenki “Miłość Ci wszystko wybaczy” z filmu “Szpieg w masce” Mieczysława Krawicza w roku 1933. Rozpoczęła tym wielką karierę jako piosenkarka. Poza koncertami w Polsce występowała także na scenach Aten, Bejrutu, Damaszku, Jerozolimy, Rygi, Kairu, Wiednia oraz w Stanach Zjednoczonych.

Ordonówna zagrała w kilku filmach: “Parada Warszawy” Konrada Toma, “Szpiegu w masce” Krawicza jako Rita Holm, “Wyroku życia”, “Orlę” Wiktora Biegańskiego oraz “Niewolnica miłości” w reżyserii Jana Kucharskiego, Stanisława Szebego i Adama Zagórskiego.

W 1931 została żoną, pochodzącego spod Wilna, hrabiego Michała Tyszkiewicza, autora też tekstów wielu jej piosenek.

Jesienią 1939 uwięziona została na Pawiaku, skąd wydobył ją mąż. Przeprowadzili się do Wilna, gdzie w latach 1940-1941 grała w Teatrze na Pohulance w „Lutni” i w Polskim Teatrze Dramatycznym.

Została aresztowana przez NKWD po aneksji Litwy przez ZSRR i zesłana do Uzbekistanu, jej mąż trafił w głąb Rosji. Po uwolnieniu zorganizowała teatr w polskim ośrodku w Tocku oraz zajęła się organizowaniem pomocy dla osieroconych dzieci polskich wygnańców. W tym czasie odnalazła też męża. Po zerwaniu przez ZSRR stosunków z rządem RP została ewakuowana razem z sierocińcem przez do Bejrutu w Libanie.
Zmarła w Bejrucie w roku 1950 na tyfus zarażona przez męża, który pomagał uchodźcom podczas panowania epidemii.

Historia jej życia została sfilmowana w 1981 roku przez Janusza Rzeszewskiego w filmie “Miłość ci wszystko wybaczy”.

Pod pseudonimem Weronika Hort napisała książkę “Tułacze dzieci”, opowiadającą gehennę polskich sierot w Związku Radzieckim w czasie II wojny światowej.