Hanna Kosińska-Hartowicz

Polska reżyser filmowa.
Urodziła się w roku 1948 w Białogardzie. Jest absolwentką Wydziału Filologii Uniwersytetu Warszawskie oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jako studentką łódzkiej filmówki związała się zawodowo z PRF “Zespoły Filmowe” w Warszawie jako asystent reżysera.

Pracowała przy powstawaniu filmów: “Hipoteza” z Krzysztofem Zanussim, “Potop” i “Trędowata” z Jerzym Hoffmanem, “Skazany” z Andrzejem Trzosem-Rastawieckim, “Wodzirej” z Feliksem Falkiem i “Przesłuchanie” z Ryszardem Bugajskim. Była reżyserem obsady w filmie “Szczęśliwego Nowego Jorku” Janusza Zaorskiego o emigrantach mieszkających w USA. Jako samodzielny reżyser wyreżyserowała film “Obce głosy”. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Kilkukrotnie obsadzana była w filmach fabularnych. Pojawiła się w “Parting Glances” Billa Sherwooda, “Top Dog” Feliksa Falka i “Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego. Pracuje także jako aktor dubbingowy. jej głos można usłyszeć między innymi w filmie animowanym “Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

W roku 1984 wyemigrowała na stałe do Nowego Jorku. Jest inicjatorem i organizatorem odbywającego się w Nowym Jorku Festiwalu Filmów Polskich, który odbywa się regularnie od 2005 roku. Jest to jedno z największych w Stanach Zjednoczonych wydarzeń kulturalnych promujących polską sztukę filmową.