Henryk Warszawski (pseud. WARS)

Polski kompozytor muzyki rozrywkowej oraz aranżer jazzu, pianista, dyrygent. Urodził się 29 grudnia 1902 roku w Warszawie w rodzinie o tradycjach rodzinnych. Dwie siostry Henryka także pracowały w branży muzycznej – jedna została śpiewaczką w La Scali, a druga pianistką. Jako chłopiec mieszkał w Paryżu, gdzie uczył się Art Nouveau. Po powrocie do Polski ukończył Gimnazjum Ziemi Mazowieckiej, a następnie rozpoczął naukę na wydziale prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Przeniósł się jednak do Konserwatorium Warszawskiego.
Po studiach rozpoczął pracę w wytwórni Syrena Rekord i został jej dyrektorem. Jednocześnie komponował piosenki i stworzył przebój “Zatańczmy tango” oraz program “Jazz na dwa fortepiany”.
Założył zespół Jazz Singers z Eugeniuszem Bodo, Tadeuszem Olszą i Tadeuszem Rolandem. Prowadził też zespół Weseli Chłopcy. Tworzył piosenki dla polskich artystów takich jak Adolf Dymsza, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo czy Hanka Ordonówna.

Jego kariera filmowa w Polsce przed emigracją to 53 filmy. Były to klasyki polskiego ówczesnego kina: “Manewry Miłosne”, “Szpieg w masce” czy pierwszy film dźwiękowy “Na Sybir” z 1930 roku.

Wojenne losy Henryka to niemiecka niewola, która po ucieczce doprowadziła go do Lwowa, gdzie założył big band. Pracował też w zespole “Tea-jazz”, z którym odbył tournee do Odessy, Kijowa i Lemingradu. Dołączył też do Armii Andersa, z którą przebył Iran, Bliski Wschód i Włochy.

Po wojnie osiadł w Los Angeles. Początkowo nie pracował w zawodzie. Finalnie jednak rozpoczął współpracę z producentami Hollywood. Stworzył muzykę do filmu “Mój przyjaciel delfin”.
Pracował też z Doris Day, Bing Crosby oraz komponował utwory muzyki poważnej (balet, symfonie) oraz rozrywkowej.