Ivan Vyrypajew

Rosyjski reżyser, scenarzysta i aktor.
Urodził się w 1974 roku w Irkucku. Ukończył Akademię Teatralną w Irkucku. Studiował także reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie.

Przez kilka lat prowadził w swoim rodzinnym mieście teatr studyjny Przestrzeń Gry. Od 2001 roku Wyrypajew współpracuje z moskiewskim teatrem Teatr.doc. Dramat “Sny” przyniósł mu międzynarodową sławę.
Jest autorem kilkunastu sztuk teatralnych, które reżyserował na bazie własnych scenariuszy. Doceniony został na wielu festiwalach i przeglądach. Jest między innymi laureatem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BOSKA KOMEDIA czy zdobywcą Grand Prix na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

Wyreżyserował 4 filmy fabularne: “Euforia”, “Tlen” czyli filmową wersję sztuki pod tym samym tytułem, “Taniec Delhi” i “Zbawienie”.

W 2016 przeprowadził się wraz z żoną Karoliną Gruszką do Polski na stałe. Z teatrami w Polsce pracował już jednak wcześniej. W 2009 roku wyreżyserował spektakl “Lipiec” w Teatrze na Woli. Wystawił także sztukę: “Taniec »Delhi«“ w Teatrze Narodowym, “Ufo. Kontakt” w Teatrze Studio, “Nieznośnie długie objęcia” w Teatrze Powszechnym czy “Słoneczna Linia” w Teatrze Polonia. W swoich sztukach często obsadza żonę, a którą tworzą team artystyczny.

Jego sztuki grane są również w Anglii, Francji, Niemczech, Czechach i Kanadzie.
W 2010 roku odebrał Paszport Polityki w dziedzinie „teatr”.