Jan A.P. Kaczmarek

Polski kompozytor filmowy i teatralny. Laureat Oscara za muzykę do filmu “Marzyciel”.

Urodził się 1 1953 roku w Koninie. Pochodzi z rodziny z muzyczną historią. Jego dziadek był skrzypkiem. Matka miłośniczką muzyki, która zabierała syna do poznańskiej filharmonii. Młody jak uczęszczał na lekcje gry na fortepianie. Jako uczeń komponował już muzykę do szkolnych projektów. Po maturze zdecydował się na studia prawnicze planując karierę dyplomaty. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie w Poznaniu.

Współpracował z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego jako stażysta. Następnie trafił do Teatru Ósmego Dnia, gdzie zbudował Orkiestrę Ósmego Dnia. Pracował też z Teatrem Polskim w Poznaniu. W roku 1982 wyjechał do USA, gdzie odbył pierwszą trasę koncertową i nagrał debiutancki album “Music for the End”. Po kilku latach przeprowadził się na stałe do Los Angeles. Zaczął pracować i odnosić sukcesy w Stanach. Za muzykę do spektaklu Joanne Akalaitis “’Tis Pity She’s a Whore” otrzymał Drama Desk.

Jest autorem muzyki do ponad 70 projektów filmowych i teatralnych. Stworzył nominowaną do nagrody Orła muzykę do filmu “Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. W 2005 roku otrzymał statuetkę Oscara oraz nagrodę BAFTA za film “Marzyciel” Marca Fostera. Stworzył także muzykę do projektów: “Kto nigdy nie żył…” Andrzeja Seweryna, “Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Harrisona, “Aż po grób” Aarona Schneidera, “City Island” Raymonda De Felitty czy “Spotkanie” Toma McCarthiego. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Poza projektami filmowymi zajmuje się też kompozycjami muzycznymi, które upamiętniają wydarzenia historyczne. Jest autorem muzyki upamiętniającej działalność Solidarności “Kantata o Wolności”. Stworzył także “Koncert Jankiela” upamiętniający wydarzenia opisane w “Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Napisał też utwór “Universa-Opera Otwarta” stworzona z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wirtuozersko gra dwoma smyczkami na instrumencie zwanym Fidoli Fischera. W 1983 z lutnikami Stefanem i Jakubem Niewczykami stworzył instrument muzyczny niewkacz, którego konstrukcja została oparta na Fidoli Fischera.

Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Łodzi.