Jan Dravnel

Polski aktor filmowy i teatralny.
Urodził się w 1983 roku w Wilnie. Ma polskie korzenie ze strony ojca. Matka jest Rosjanką.

Studiował na wydziale aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej. Rozpoczął także studia na wydziale reżyserii, której jednak nie ukończył z powodu nakładającej się na zajęcia na uczelni prób do spektaklu w reżyserii Jana Klaty. Wcześniej działał w amatorskim Teatrze Polskim w Wilnie.
Po studiach związał się ze studium aktorskim Grzegorza Jarzyny, a od 2005 roku należy do stałego zespołu Teatru Dramatycznego. W Teatrze Dramatycznym wystąpił w spektaklach Klaty (“Weź przestań”, “Szewcy u bram”), Krystiana Lupy (“Miasto snu”), Jarzyny (“2008: Macbeth”, “Giovanni”, “T.E.O.R.E.M.A.T.”, “Druga kobieta”) oraz u Jacka Borcucha (w “Metafizyce dwugłowego cielęcia” oraz “Mojej walce”).
Pojawił się także w spektaklach Teatru Telewizji (między innymi) – “Od dziś będziemy dobrzy” Pawła Sali, “Skazie” Marcina Wrony.

Mówi o sobie, że świadomie odrzuca role w filmach serialach. Teatr jest dla niego priorytetem. Można go jednak zobaczyć w kilku produkcjach: “Rozdroże Cafe” Leszka Wosiewicza, w “Odzie do radości” Anny Kazejak-Dawid, “Miasto 44” Jana Komasy oraz “Heavy Mental” Sebastiana Buttnego. Zagrał także w serialach – “Korona Królów”, “Komisarz Alex”, “Młody Piłsudski” czy “Boża Podszewka”. Współtworzy projekt muzyczny „Gruppa Wschód”.