Janusz Majewski (pseud. Patrick G. Clark) 

Polski reżyser i dramatopisarz. Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Urodzony w 1931 roku we Lwowie. Przeniósł się z rodziną do Krakowa, gdzie dorastał w otoczeniu artystów skupionych wokół pisma “Przekrój”. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jest też absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale reżyserii.

Zaczynał jako autor scenografii filmowych do filmów Antoniego Bohdziewicza – “Szkiców węglem”, “Kaloszy szczęścia” i “Rzeczywistości”. W 1961 roku zrobił swój pierwszy zawodowy film dokumentalny “Zabawa”. W kolejnych latach zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych różnych gatunków. Wiele z nich zostało nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach – m.in. – “Album Fleischera”, “Pojedynek”, “Błękitny pokój” czy “Pierwszy pawilon”.

Jego fabularny debiut to film “Sublokator”. Od tamtej pory wyreżyserował ponad 30 filmów fabularnych, m.in. “Czarną suknię”, “Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, “Zazdrość i medycynę”, “Zaklęte rewiry”, “Sprawę Gorgonowej”, “Lekcję martwego języka”, “C.K. Dezerterów”, “Złoto dezerterów”, “Mała matura 1947” na kanwie własnej powieści wydanej kilka lat wcześniej, “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz “Czarny mercedes”.

Realizował także filmy telewizyjne, seriale i spektakle Teatru TV. Pod pseudonimem napisał komedię czarnego humoru “Upiór w kuchni”, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 i 1993.

Kilka lat po zakończeniu studiów zaczął wykładać w PWSFTViT, gdzie pracował jak pedagog do 1991 roku. Był członkiem Komitetu Kinematografii oraz prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia.
Został odznaczony Krzyżem Oficerskim (za zasługi dla polskiej kinematografii) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej. Uhonorowano go też nagroda Orła za całokształt twórczości.