Jerzy Kalina

Reżyser, dziennikarz, scenarzysta. Urodzony w 1965 roku w Bielsku Podlaskim
W 1991 ukończył studia na Wydziale Humanistycznym filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku.

Od zawsze powiązany zawodowo z tematami mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych w Polsce. nawca tematyki białoruskiej oraz krajów byłego ZSRR. W TVP Białystok prowadził (między innymi) magazyn “Tydzien białoruski”. Zajmował się realizcją wielu programów i filmów dokumentalnych poruszających tę tematykę.

Był redaktorem pisma w języku białoruskim „Aposniia paviedamlenni” („Najnowsze wiadomości”).

W 1995 roku znalazł zatrudnienie w Telewzji Polskiej. Pracował w regionalnej redakcji TVP Białystok oraz jako kierownik Telewizji Biełsat w Białymstoku.

Tworzone przez niego filmy poruszały ważne społecznie tematy. Dokument “Partyzancka Szkoła” czyli zapis walki licealistów z Mińska o możliwość nauczania w ojczystym języku zdobyła wiele nagród i wyróznień na festiwalach. Były to między innymi Grand Prix Festiwalu Rozstaje Europy czy Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2004).

W 2014 roku film “Archimandryta”, który jest filmową opowieścią o życiu prawosławnego mnicha z Podlasia Archimandryta Gabriela został zwycięzcą Konkursu Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA 2014. Mariusz WIRSKI – Wielka Brytania
https://gyazo.com/6b6ef13e5ab5d7b5b65c8cb6e6d1f28e

Filmowiec i reżyser urodzony w 1984 roku, doktorant polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Studiował także intermedia na ASP w Gdańsku.

Autor kilkuset filmów dokumentalnych, animacji i projektów eksperymentalnych – między innymi: “Chaos”, “Nocna wyprawa”, “Krzyż”, Past Perfect” czy Passerby”.

Mariusz Wirski jest redaktorem naukowym licznych książek takich jak „Wstręt i obrzydzenie” oraz „Ciało i ponowoczesność”. Publikuje m.in. w „Blizie”.

Pracuje także jako animator kultury oraz organizuje konferencje naukowe i wydarzenia artystyczne.

Nagrodzony Srebrną Emigrą w Konkursie Filmów Emigracyjnych w roku 2020 za film “Dziennik Izolacji”. Jury doceniło go za ciekawy język filmowy portretujący szczególne czasy pandemii.