Jerzy Sladkowski (Śladkowski)

Polski reżyser filmów dokumentalnych.
Urodził się w Radomiu w roku 1945. Jest absolwentem Wydziału Filologii Klasycznej na Uniwersytecie w Toruniu oraz Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Prace rozpoczął w 1972 roku jako dziennikarz w TVP w Warszawie.
Od 1982 roku pracuje w szwedzkiej telewizji SVT i dla Svenska Filminstitutet.
Od 1993 roku współpracuje z niemiecką telewizją ZDF.

Stworzył kilkanaście filmów dokumentalnych. Jest autorem projektów “Ostatnie kuszenie Gawryłły”, “Nobel Virgins”, “Paradiset” czy “Crime Diary”. Projekt “Dwa rembrandty w ogrodzie” to zapis absurdalnej podróży przez polskie urzędy państwowe rodziny, która próbuje odzyskać rodzinny skarb. Sladkowski znany jest z bardzo obrazowego przedstawiania tematów, nad którymi pracuje. Film “Szwedzkie Tango” to historia 70-cio letniej pary tancerzy, którzy uczą się tanga. Obraz, w warstwie emocjonalnej, stanowi jednak czuły portret miłosny pary. Dokument “Vódka Factory” to historia życia matki i córki, które podejmują nieoczywiste decyzje, które pozwalają im walczyć spełnienie marzeń.
Jako także scenarzysta pracował nad czterema projektami. Były to filmy “Dzieci tundry”, “Schwedischer Tango”, “My American Family” oraz “Bästisar”.

Za pracę twórczą otrzymał Wielką Nagrodę Dziennikarzy Szwedzkich. Nagrodzone przez festiwalowe jury zostały także produkcje wyreżyserowane Sladkowskiego. Otrzymał nagrodę “Prix Italia” za film “Trójkąt śmierci”. Obraz “Vendetta” doceniona została Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej “Feliks”. Otrzymał także “Złotego Gołębia” za dokument “Vódka Factory”
Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych.