Jerzy (Yurek Bogdayevicz) Bogdajewicz

Polski scenarzysta, reżyser, aktor i producent filmowy. Urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Pochodzi z artystycznej rodziny z korzeniami muzycznymi.

Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na trzecim roku wyreżyserował pierwszy spektakl “Pelikan” Strindberga, w którym zagrał też główną rolę.
Po studiach związał się zawodowo z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego i pracował przy projekcie “Święto”.

Po niepowodzeniach podczas egzaminów na wydział reżyserii szkół filmowych w Łodzi i Warszawie, postanowił wyjechać na Zachód. Rozpoczął podróż po Kanadzie i Stanach, podczas której spotykał się z dyrektorami teatrów i dziekanami szkół artystycznych. Pozwoliło mu to rozpocząć pracę jako wykładowca akademicki na Uniwersytetach w Bostonie, Ohio i Toronto. We współpracy z uniwersytetami rozpoczął też karierę jako reżyser teatralny. Pracował przy spektaklu dyplomowym “Antygona” oraz “Shadowdance”. Wyreżyserował pozytywnie recenzowanego “Króla Edypa” oraz głośne “Bachanki”. Bogajewicz był nominowany do wielu nagród – takich jak Los Angeles Drama Critics czy Drama Logue Awards, jednak zdecydował się zaprzestać pracy reżyserskiej.
Skupił się na autorskim koncepcie Project Actor, do którego zaprosił wybranych studentów. Zaproponował im warsztaty aktorskiej na bezludnej wyspie.

Pracował także jako scenarzysta filmowy. Jego debiutem był scenariusz do filmu “Anna” napisany z Agnieszką Holland. Kanwą scenariusza była historia przyjaźni Joanny Pacuły i Elżbiety Czyżewskiej. Film ten został też przez niego wyprodukowany. Rozpoczął współpracę z Warner Bros, co umożliwiło mu na kontakty z Goldie Hawn, Demi Moore, Madonną czy Jeffem Bridgesem, z którymi tworzył projekty scenariuszy filmowych.

Jerzy Bogajewicz napisał scenariusze do filmów takich jak “Trzy serca” oraz “Osaczony” z Mickey Rourkiem w roli głównej. Jego ostatni film to “Boże skrawki”, który osadził w Polsce podczas II Wojny Światowej. Film odniósł ogromny sukces i został doceniony przez krytyków oraz widownię. Zdobył nagrody na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Stworzył też serial “Kasia i Tomek”. Zrealizowano ponad 100 odcinków dla stacji TVN a sam serial stał się bardzo popularny w Polsce. Pracował także przy produkcji seriali “Stacja” oraz “Camera Café”.

Przed wyjazdem do USA zagrał w Polsce w dwóch filmach: „Pies” i “Pozwólcie nas do woli fruwać nad ogrodem”. Po powrocie do kraju aktorsko wziął udział w kilku odcinkach tworzonych przez siebie seriali.